رابطه بین قیمت بیت‌کوین و قیمت تتر: Bitcoin and Tether

بیت‌کوین و تتر (Bitcoin and Tether) دو ارز دیجیتال هستند که در بازارهای رمزارز مبادله می‌شوند و هر دو نقشی محوری در تفسیر کلیت بازار و نوسانات آن دارند. بیت‌کوین پادشاه ارزهای دیجیتال و آغازگر دنیای DeFi است و Tether یک استیبل‌ کوین قدرتمند که با هدف ایجاد ثبات در عملکرد پلتفرم‌های مختلف از کریپتو و ارتباط مالی متمرکز و غیرمتمرکز خلق شده است.

به همان اندازه که بیت‌کوین یک ابزار مالی مستقل در اقتصاد دیجیتال است، تتر به مالی متمرکز و دارایی‌های مبتنی بر دلار وابسته است. به عبارتی، Bitcoin یک رمزارز غیرمتمرکز است، درحالی که Tether یک استیبل کوین دارایی- محور است که ارزش خود را از ذخایر بانکی (به دلار) و دارایی‌های فیزیکی مشخصی دریافت می‌کند.

در این مقاله سعی داریم به ارتباط این دو رمزارز بپردازیم و میزان تأثیر هر کدام را بر دیگری توضیح دهیم. از نظر تکنیکال، تأثیری که تتر از بیت‌کوین می‌گیرد همیشه بیشتر از رابطه عکس و نوسان در بیت‌کوین به دلیل رفتار تتر در بازار است. همچنین، منظور ما از تتر (Tether) استیبل کوین USDT است که غالبا با نام تتر شناخته می‌شود؛ با این حال Tether یک ساختار بسیار کلی‌تر است که امکان خلق دوقلوی دیجیتال برای تمام پول‌های فیت را فراهم می‌کند.

بیت‌کوین و تتر

بیت‌کوین نوعی ارز دیجیتال است که با هدف حذف نهاد کنترلی و مرکزی به وجود آماده و همین تعریف آن در تمرکززدایی است که منجر به استفاده از شیوه‌های شبکه‌ای و اصول رمزگزاری در مبادلات بیت‌کوین می‌شود. بیت‌کوین اولین کریپتو و سردمدار دنیای رمزارز است که بالاترین ارزش بازار را نیز به خود اختصاص داده است.

برای تعریف بیت‌کوین به یک شیوه جدید از ارتباط کاربران نیاز بود که در قالب شبکه‌ای به نام بلاک‌چین ممکن گردد. با افزایش میزان مبادلات بیت‌کوین، دنیای جدیدی در اقتصاد دیجیتال به وجود آمد که امروز آن را با نام DeFi یا مالی غیرمتمرکز می‌شناسیم. همین اول بودن، در تعریف و ارزش بازار بیت‌کوین است که باعث می‌شود هر تغییر در ارزش و مشارکت در آن بر کل بازار معاملات ارز دیجیتال تأثیر بگذارد.

Tether یک رمزارز است که پلی از مالی غیرمتمرکز به مالی متمرکز (سیستم مالی کلاسیک و بانکی معمول) می‌زند. بیشترین ارتباط Tether با ارزهای دیجیتال از تعریف آن بر بلاک‌چین اتریوم (از جنس شبکه رمزارز بودن) و معامله آن در صرافی‌های فعال در مبادله ارز دیجیتال نشأت می‌گیرد.

تتر یک استیبل کوین است، یعنی قیمت آن با نوسان بسیار پایینی همراه است. Tether این ثبات در قیمت را مدیون ارتباط عمیق آن با ارز دلار است. درواقع، به همان میزان که تتر در بازار ارز دیجیتال مبادله می‌شود، در حساب‌های بانکی موسسه پشتیبان تتر، دلار (یا دارایی‌های مبتنی بر دلار) وجود دارد.

تفاوت تتر و بیت‌کوین

تتر و بیت‌کوین

ماهیت Tether به یک دارایی غیرکریپتو، دلار آمریکا، گره خورده است؛ با این حال، بیت‌کوین هیچ ارتباطی با دلار ندارد و ارزش آن را جریان عرضه و تقاضا تعیین می‌کند. علاوه‌براین، تتر را یک موسسه خصوصی، iFinex، پشتیبانی می‌کند، پس در تعریف متمرکز نمی‌گنجد. در مقابل، هیچ سازمانی در پس بیت‌کوین نیست، بنابراین یک ماهیت مالی کاملا غیرمتمرکز است.

تفاوت دیگر این دو، در میزان نوسانی است که در معاملات تجربه می‌کنند. به دلیل غیرمتمرکز بودن آن، Bitcoin سطح بالایی از نوسان در قیمت را تجربه می‌کند. برعکس، ارزش تتر با ارزش دلار مقیاس می‌شود و همیشه در همان حوالی ۱ دلار نوسان خواهد کرد (مگر اینکه این وابستگی به هر دلیلی از بین برود).

رابطه بین قیمت بیت‌کوین و تتر

دنیای رمزارز و نوسان آن حول سه ویژگی اصلی آن تعریف می‌شود:

  • ترس
  • عدم قطعیت
  • تردید

هیچ رمزارز دیگری به اندازه تتر مولد این سه احساس نیست. در حال حاضر، مبادله بیت‌کوین، یا هر ارز دیجیتال دیگری، از طریق بانک‌ها غیرممکن یا بسیار پیچیده است. در مقابل، مبادله بیت‌کوین با استفاده از تتر به راحتی یک آب خوردن است.

همین پل زدن به دنیای دیجیتال و حفظ ثبات در مسیر انتقال است که قدرت تتر را تعریف می‌کند و آن را تا سکوی ۳ام از باارزش‌ترین ارزهای دیجیتال بالا می‌برد. با این حال، هرگونه تزلزل در این پل می‌تواند پیکره بازار ارز دیجیتال را نیز به لرزه در آورد و اولین ارزی که از رکود یا سقوط کلی بازار ضرر می‌بیند بیت‌کوین است.

ارتباط قیمت بیت‌کوین و تتر زمانی مشخص می‌شود که شیوه ورود پول فیات به بازار دیجیتال را درک کنیم. صرافی‌ها مبدل‌های تبدیل پول فیات به انواع کریپتو هستند و برای ارائه این خدمات از استیبل‌ کوین‌هایی چون تتر استفاده می‌کنند. بخصوص، تتر چون با دلار Peg شده است، از جانب معامله‌گران اعتبار و پذیرش بالاتری دارد.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما چند صد میلیون تتر خریده‌اید و می‌خواهید از آن برای معامله در بازار ارز دیجیتال استفاده کنید. حال فرض کنید که در حال معامله بیت‌کوین به قیمت مشخص X هستید؛ خبری از جانب بانک‌های پشتیبان Tether به شما می‌رسد که دیگر از این رمزارز پشتیبانی نمی‌کنند، یا اینکه iFinex به میزان تترهای انتشاری دلار ذخیره ندارد.

مطمئنا شما و تمام معامله‌گران دیگر ارز بیت‌کوین از این خبر شکه خواهید شد و اعتبار کاهش یافته تتر باعث ایجاد یک اختلال عظیم در بازار می‌شود. درواقع، وقتی کانال مبادلاتی ارز دیجیتال اعتبار خود را از دست بدهد، مسیرهای منتهی به ارزهای دیگر نیز دچار بحران می‌شوند.

از بین رفتن نقدینگی

قیمت بیت‌کوین ارتباط زیادی با میزان نقدینگی موجود در بازار معاملات آن دارد. هرچقدر نقدینگی بالا برود، تمایل به ورود به این ارز، یا هر ارز دیگر، بیشتر می‌شود. رونق در معاملات به مفهوم گسترش آن و دیدن افق‌های بلندتر در آینده بیت‌کوین است.

ازطرفی، بازارهای ارز دیجیتال قسمت عمده‌ای از نقدینگی خود را مدیون Tether هستند، زیرا تتر قیمت ثابتی دارد و می‌توان در آن واحد آن را به دلار تبدیل کرد. وقتی به ازای هر یک Tether، یک دلار در حسابی ذخیره شده باشد، امکان تبدیل آن به دلار در هر لحظه، ۱۰۰ درصد است.

تأثیر قیمت بیت‌کوین بر قیمت تتر (Tether Vs Bitcoin)

بیت‌کوین و تتر

نقش بیت‌کوین در بازار ارز دیجیتال، شبیه یک لنگر سنگین برای یک کشتی بزرگ است. وقتی امواج دریای معاملات بالا می‌گیرد، این لنگر است که از جدا شدن کشتی از ساحل آرام ممانعت می‌کند. بیت‌کوین همچنان که معرف ارز دیجیتال بوده و هست، مطمئن‌ترین اهرم نگهداری و پیشرفت آن نیز هست.

به طور دقیق‌تر، تأثیر قیمت بیت‌کوین بر قیمت تتر یک تأثیر وجودی و اعتبار کلی است. به عبارتی، نمودارهای BTC و USDT در بازه بلندمدت همبستگی چندانی با هم ندارد، زیرا USDT یک استیبل‌ کوین است که نوسان زیای را شاهد نیست و همیشه در اطراف ۱ دلار نوسان ناچیزی دارد.

با این حال، اگر ارزش بیت‌کوین سقوطی تاریخی به خود ببیند، کلیت بازار ارز دیجیتال اعتبار خود را در خطر می‌بیند و همین امر باعث می‌شود که حجم معاملات مرتبط با USDT نیز نزول کند. با نزول شدید در حجم معاملات، مسیر درآمدزایی تتر ناهموار می‌شود و این به معنی عدم تمایل بانک‌ها و موسسات مالی برای پشتیبانی مالی از تتر است.

درمقابل، اگر حجم و مسیر معاملات بیت‌کوین اعداد مثبتی را تجربه کنند، پول بیشتری از سیستم‌های مالی سنتی وارد ارز دیجیتال می‌شود، اما این انتقال با ابزارهایی چون تتر ممکن می‌شود. بنابراین، هرچقدر قیمت بیت‌کوین نمودار را صعودی و یا با ثبات بیشتری طی کند، تتر آینده روشن‌تری برای خود متصور می‌شود.

نمودارهای روزانه از قیمت بیت‌کوین و تتر

نمودارهای روزانه از این دو ارز دیجیتال نشان از یک وابستگی کوتاه‌مدت (در حین معاملات) بین بیت‌کوین و تتر دارند. به عبارتی، در بیشتر موارد، وقتی Bitcoin در طول روز با نزول همراه است، USDT نیز نزولی می‌شود. وقتی Bitcoin صعودی می‌شود، USDT نیز تفاوت مثبتی را تجربه می‌کند.

بخصوص، برای افرادی که نوسانگیر هستند و بازه معاملاتی آن‌ها روزانه است، قیمت بیت‌کوین می‌تواند معیار مناسبی برای ارزش گذاری تتر و ورود و خروج به آن باشد. در روندهای صعودی، تتر بیشتری خرج می‌شود و افزایش حجم تبادل آن، باعث افزایش تقاضا و در نتیجه، افزایش ارزش تتر می‌شود.

همچنین، وقتی حجم معاملات بیت‌کوین بالا می‌رود، معامله‌گران به تترهای بیشتری نیاز خواهند داشت تا تراکنش‌ها را ممکن سازند. این موضوع نیز باعث افزایش قیمت تتر می‌شود و معامله‌گر می‌تواند از حجم معاملات بیت‌کوین نیز به عنوان یک شاخص در معامله USDT بهره بگیرد.

با این حال، این ارتباط تنها برای معاملات روزانه است و در بلندمدت، هیچ ارتباط معناداری در قیمت‌ها نمی‌توان پیدا کرد (از نظر تکنیکال و نموداری). بنابراین، تنها معاملات روزانه هستند که قیمت BTC و USDT را به هم وابسته می‌سازند.

نمودار روزانه زیر از BTC و USDT نشان از همبستگی این جفت ارز دارد. اگر به نوسان‌ها توجه کنید، ارتباط معنادار و مداومی را در قیمت‌های لحظه‌ای مشاهده می‌کنید.

نمودار بیت‌کوین و تتر
نمودار بیت‌کوین و تتر

نکته فوق‌العاده مهم در این نمودار که برای معامله‌گران بسیار حائز اهمیت است، تعیین پیشگامی در دو ارز بیت‌کوین و تتر است. به این معنی که، معامله‌گر باید تشخیص دهد که آیا بیت‌کوین است که با تغییر قیمت‌ خود باعث تغییر قیمت در تتر می‌شود، یا برعکس، قیمت تتر است که قیمت بیت‌کوین را متحول می‌سازد؟

باید گفت که هر دو، اما کشش بیت‌کوین بسیار قدرتمندتر است و نوسان در تتر تأثیر بسیار کمتری بر قیمت بیت‌کوین خواهد داشت. شبیه ماه و زمین، زمین جرم بیشتری دارد و ماه را به سمت خود می‌کشد، اما ماه نیز گرانش خاص خود را دارد و تا حدودی باعث انحراف زمین از مسیر خود (در عدم حضور ماه) می‌گردد.

بیت‌کوین سنگین‌ترین جرم در فضای ارز دیجیتال است که تمام منحنی‌های قیمت را متناظر با تغییرات خود، متحول می‌سازد. بنابراین، برای یک معامله‌گر بازار ارز دیجیتال دو نکته زیر در معامله Tether بسیار مفید هستند و باید به عنوان معیارهای اصلی معاملات لحاظ شوند:

  • از نظر تکنیکال، بیت‌کوین و تتر همبستگی کوتاه‌مدت دارند (ساعتی و نهایتا روزانه) و در بلندمدت ارتباط چندانی وجود ندارد
  • تأثیر قیمت بیت‌کوین بر قیمت تتر بسیار فراتر از تأثیری است که نوسان در قیمت تتر بر قیمت بیت‌کوین می‌گذارد
  • از نظر بنیادی، هر دو ارز بر اعتبار و روند دیگری تأثیر می‌گذارند، بخصوص اگر تتر نتواند در بلندمدت میزان ارتباط واقعی خود با دلار آمریکا را روشن سازد، تنش بزرگی در معاملات ارز دیجیتال ایجاد می‌شود و بیت‌کوین بیشتر از هر کریپتو دیگری صدمه خواهد دید

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا