پامپ جدید دوج کوین (Dogecoin) توسط ایلان ماسک

پامپ جدید دوج کوین (Dogecoin) در ماه آوریل ۲۰۲۳، محصول اتمسفر جدید در توییتر، اکتساب آن توسط ایلان ماسک و خبر احتمال تغییر لوگوی توییتر به یک سگ شیبا، است. ایلان ماسک سرشناس‌ترین چهره در دنیای سرمایه‌گذاری است که از قدرت رسانه‌ای و مالی خود برای ایجاد تحول در روند سهام و ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند.

میلیاردر مشهور، مالک شرکت‌های تسلا و SpaceX، یکی از اصلی‌ترین بازیگران دنیای کریپتو است که هر از چندگاهی درباره این ارزها و موقعیت سرمایه‌گذاری خود در آن‌ها توییت می‌کند. یک ماه پیش بود که دوج کوین پامپ جدیدی را به سمت ۱۰ سنت تجربه کرد، اما در مقاومت ۹ سنت متوقف شد و با شیب تندی تا حوالی ۷ سنت نزول کرد. پامپی که هیچ محرک دیگری به جز تصمیمات سرمایه‌گذاری ماسک و نگاه او به توییتر نداشت.

ایلان ماسک بارها اعلام کرده که تنها ارزهای دیجیتالی که بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده است شامل بیت‌کوین، اتر و دوج کوین هستند. همین امر باعث می‌شود که تصمیمات سرمایه‌گذاری و نظرات او در خارج از دنیای رمزارز، تأثیر شاخصی بر جریان‌های قیمتی در این ۳ رمزارز بگذارند.

برای سال‌ها، توییتر یک تریبون نظردهی برای ماسک بود و از طریق صفحه شخصی خود توییت‌هایی را، مستقیما یا غیرمستقیم، درباره تمایل یا نظر شخصی خود درباره کریپتوها اعلام می‌کرد. با خرید توییتر در اواخر ۲۰۲۲ توسط ایلان ماسک، حال نگاه‌ها بیش از پیش به سمت این پلتفرم، آینده و تأثیر فعالیت‌های آن بر کریپتو جلب شده است.

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

دوج کوین یک رمزارز و محصول یک شوخی از Billy Markus و Jackson Plamer بود. هدف آن‌ها، تمسخر هیجانات شدید موجود در سال ۲۰۱۳ برای ارز دیجیتال بیت‌کوین و خلق یک سیستم پرداخت بی ارزش بین کاربران شبکه‌های اجتماعی بود. با این حال، این کوین نه تنها یک شوخی نماند، بلکه به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین ارزهای دیجیتال تبدیل شد.

با بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارزش بازار، Dogecoin در جایگاه ۸ام در رده‌بندی ارزهای بازار معاملات کریپتو قرار داد. Dogcoin اولین میم کوین (Meme: تصویری که نماینده و یادآور یک رفتار، اتفاق یا جریان در شبکه‌های اجتماعی است) بود که از تصویر یک سگ شیبا به عنوان معرف ارز استفاده کرده بود.

در هر دقیقه، بیش از ۱۰ هزار دوج جدید ایجاد می‌شوند و این شبکه هیچ محدودیتی از نظر تعداد ممکن در ارزهای خود ندارد. به همین دلیل، ارزش آن بسیار پایین است، زیرا مولفه نادر بودن را رعایت نمی‌کند.

فرض کنید که یک کشور هر لحظه هزاران اسکانس از ارز ملی خود چاپ می‌کند، مطمئنا اگر اقتصاد آن نتواند از نظر جریانات صادرات و واردات، تولید و عرضه و تقاضا، این اسکناس‌ها را پشتیبانی کند، ارزش ارز آن نسبت به سایر ارزها کم می‌شود؛ اتفاق مشابهی برای دوج افتاده و تعداد بی‌شمار آن باعث بروز قیمت‌های پایین در تاریخ معاملات آن شده است.

پامپ‌های تاریخی در قیمت دوج کوین

دوج کوین و ماسک

از سال ۲۰۱۳، قیمت دوج کوین هرگز به اعداد نزدیک به یک دلار نرسیده است و نزدیک‌ترین رقم به عدد آرمانی ۱ دلار، در سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاد که Dogecoin به ارزش تاریخی ۷۳ سنت  رسید. این صعود تاریخی در ماه آوریل و مه و پس از توییت ایلان ماسک درباره دوج اتفاق افتاد (پامپ دوج کوین توسط ایلان ماسک در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱):

The Dogefather

این توییت، اشاره ماسک به این ارز و آینده حکمرانی آن بر بازار ارز دیجیتال بود. با این حال، این قیمت‌ها به زودی و در کمتر از یک هفته به یک سقوط تاریخی انجامید و اعداد به کمتر از ۲۰ سنت نزول کردند. تسلا بزرگترین سرمایه‌گذار دوج است و همین امر باعث می‌شود که اخبار تسلا و صاحب آن باعث ایجاد تحول در بازار این رمزارز شوند.

هرچند پامپ دوج کوین توسط ایلان ماسک بیشتر از چند هفته طول نکشید، اما قیمت‌های این ارز دیگر هرگز به کمتر از اعداد قبل از ماه آوریل سال ۲۰۲۱ نرسید. ماسک Dogecoin را ارز مردم خطاب می‌کند، زیرا فلسفه‌ای مالی در پس آن نیست، قیمت پائینی دارد و همه می‌توانند از آن بخرند و محدودیتی در انتشار آن وجود ندارد.

در توییت دیگری که ایلان ماسک در تحسین دوج منتشر کرده بود، آن را یک حادثه اجتناب‌ناپذیر و تسخیر کننده سیستم مالی جهان معرفی کرده بود. همین تاریخچه ارتباط ماسک و Dogecoin است که باعث شده هر جهت‌گیری از جانب ماسک در دنیای رمزارز، تأثیری آنی بر بازار دوج داشته باشد.

پامپ اخیر دوج کوین توسط ایلان ماسک

در اواخر ۲۰۲۲ بود که ایلان ماسک توییتر را با ارزش ۴۴ میلیارد دلار از سهامداران عمده آن خریداری کرد. بنابراین، آنچه زمانی یک پلتفرم و تریبون برای اشاعه نظر ماسک بود، اکنون صندلی پادشاهی او بر شبکه اجتماعی برتر در روزنامه‌نگاری و انتشار اخبار به صورت لحظه‌ای است.

توییتر، برعکس اینستاگرام یا تیک‌تاک، یک پلتفرم با فضایی نسبتا جدی برای اطلاع‌رسانی اخبار اجتماعی و فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران، سیاست‌مداران، محققان و صاحبان صنایع است. به همین دلیل، هر آنچه بر بستر توییتر انتشار می‌یابد با جدیدت بیشتری به آن پرداخته می‌شود و الگوریتم شبکه، اخبار را با بالاترین سرعت ممکن در بین کاربران انتشار می‌دهد.

در سلسله توییت‌های چند ماه اول سال ۲۰۲۳، ایلان ماسک تمایل خود به ایجاد تحولات بنیادی در توییتر را بروز داده است. در اولین گام، ماسک تصمیم به کاهش نیروی انسانی توییتر و ارتقاء قدرت هوش مصنوعی در پلتفرم گرفته است. تا ماه مه ۲۰۲۳، تقریبا ۶۰ درصد از کارکنان قدیمی توییتر اخراج شده‌اند و ده‌ها محقق حوزه داده کاوی و هوش مصنوعی استخدام شده‌اند.

ماسک همچنین اعلام کرده که در نظر دارد لوگوی پرنده آبی توییتر را به یک سگ شیبا، نماد دوج کوین، تغییر دهد. خبر این تغییر تاریخی در لوگوی توییتر، پامپ جدید دوج کوین در ماه آوریل را شکل داد. در بازه ۱۵ آوریل تا ۲۲ آوریل Doge از ۷ سنت به بیش از ۸.۵ سنت رسید تا رکوردی تاریخی در چند ماه اخیر از معاملات خود را شاهد باشد.

با این حال، پامپ جدید دوج کوین دوام چندانی نداشت و پس از چند روز، قیمت‌ها در نزدیک ۷ سنت به ثبات رسیدند. جالب اینکه، در این بازه زمانی، توییت‌های ماسک نیز بر موضوعات دیگر متمرکز بوده‌اند و او اشاره چندانی به تغییرات اساسی‌تر و اهداف سرمایه‌گذاری خود نداشته است.

رالی‌های دوج کوین و آرزوی ۱ دلاری شدن آن

رالی‌های-دوج-کوین
رالی‌های-دوج-کوین

تحلیل بازار کریپتو نشان می‌دهد که Dogecoin از سال ۲۰۱۳ تا نقطه آغاز رالی‌ها در بازار کریپتو و شروع نوسانات شدید آن پایدار بوده است. ارزش این ارز در اوایل سال ۲۰۲۱، از ۰.۰۰۴۶۸۱ دلار به بالاترین نقطه تاریخی خود، ۰.۷۳۷۶ دلار، در ۸ مه ۲۰۲۱ رسید. این رقم، معادل با ۱۵۶۵۰ درصد پیشرفت در ارزش دوج بود.

بلافاصله و بعد از مصاحبه ماسک در یک برنامه تلویزیونی، Saturday Nigh Live TV، سقوط‌های عمودی دوج آغاز شد. در این برنامه ایلان ماسک دوج کوین را یک کلاه‌برداری خوانده بود، با اینکه چند هفته پیش از ارزش بالای آن برای اقتصاد دیجیتال و تحول‌آفرینی‌ این کریپتو سخن گفته بود.

تا اواخر مه ۲۰۲۱، این ارز در حوالی ۰.۳۰ دلار معامله میشد و همین امر باعث شکست پشتوانه و پیش‌بینی‌ها درباره صعود آن تا ۱ دلار گردید. در ۲۰ جولای همان سال، ارزش Dogecoin به کمتر از ۰.۱۶ دلار رسید تا بیشتر از همیشه آرزوی رسیدن به ۱ دلار دور از دسترس بنماید. با این حال، تابستان آغاز رالی صعودی در دوج بود و ارزش آن در ۱۶ آگوست به ۰.۳۵۱ دلار رسید، اما بلافاصله به زیر ۲۰ سنت سقوط کرد.

سقوط‌ها به کمی پایداری رسیده بودند تا اینکه نزول در کل بازار رمزارز شروع شد. هم‌زمان، ارزش دلار به اوج خود در بیست سال گذشته رسیده بود؛ تمام این اتفاقات باعث سقوط دوج کوین به اعداد زیر ۱۰ سنت شدند.

پامپ جدید دوج کوین توسط ایلان ماسک و با خبر خرید توییتر کلیک خورد. این خبر، قیمت ارز محبوب او را تا نزدیک به ۰.۱۵۷۲ در نوامبر ۲۰۲۲ رسانده بود. تصمیمات و خبرهای توییتر و ایلان ماسک نوسانات جدید در Dogecoin را رقم می‌زدند، اما هرگز حرکت به سمت ۱ دلار در افق معاملات دیده نمیشد.

هیچکس نمی‌تواند به طور دقیق، یا حتی با یک تقریب خوب، بگوید که چه زمانی Dogecoin عدد ۱ دلار را در نمودار خود می‌بیند. برخی از معامله‌گران حرفه‌ای کریپتو بر این باورند که سال ۲۰۳۰ و نزدیکی‌های آن، تاریخ مناسبی برای ورود این ارز به اعداد بالاتر از ۱ دلار است. با این حال، تا آن زمان وقایع دیجیتال و کریپتو زیادی برای دنیا اتفاق می‌افتد و اکنون نمی‌توان درباره ۷ سال آتی در آینده این ارز یا تمام بازار رمز ارزها تصمیم قاطعی گرفت.

آیا دوج کوین ارز خوبی برای سرمایه‌گذاری است؟

این ارز، بیشتر از هر چیز دیگری در دنیای کریپتو، منتظر واکنش، عملکرد و موضع‌گیری‌های مالک تسلا است. تاریخ نشان داده که ایلان ماسک شبیه موسی با عصایی بر دریای دوج می‌زند و آن را طوفانی و آرام می‌کند. بنابراین، اگر کسی بخواهد در این ارز وارد شود، باید ایلان ماسک و هرآنچه درباره او در جریان است را زیر ذره‌بین قرار دهد و معاملات خود را متناظر با وضعیت و تصمیمات مالی این میلیاردر کارآفرین تنظیم کند.

قیمت Dogecoin در سال ۲۰۲۳

منطقی‌ترین (و شاید خوش بینانه‌ترین) تحلیل برای قیمت این ارز در سال ۲۰۲۳، اعداد ۱۵ سنت تا ۱۷ سنت را برای اواخر ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌کند. تحلیل‌های جاه‌طلبانه‌تر خبر از پیشرفت تا ۶۰ سنت دارند. پیش‌بینی‌های رویایی اما، به اعداد نزدیک به ۵۰ سنت و حرکت به سمت شکست رکورد تاریخی این ارز اشاره دارند.

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا