در کمتر از یک هفته، دلار کاغذی بیشتر از 3500 تومان گران شده است. این رقم در شش ماه گذشته نزدیک به 22 هزار تومان بوده است. این در حالی است که میزان رشد دلار در بازه یک ساله 26 هزار تومان است. به عبارتی، در 6 ماه گذشته یک روند صعودی شدید را در بازار دلار شاهد بوده‌ایم.

بخصوص، در یک هفته گذشته دلار یک روند صعودی جدید را شروع کرده که نشان از رهایی جدید آن از اصلاحی چند هفته‌ای و تثبیت قیمت در اعداد بالاتر از 50 هزار تومان دارد. دلار یک بار در اوایل سال میلادی به تجربه 60 هزار تومان هم رسیده و در صورت تثبیت دوباره قیمت در اعداد بالای 55 هزار تومان، راه را برای حرکت به سمت این عدد تاریخی خود هموار خواهد کرد.

با این توصیف‌ها، سوالی که در ذهن اکثر مردم بروز می‌کند این است که آیا باید دلار بخرند یا وارد بازارهای دیگری چون خودرو، سهام یا ارز دیجیتال شوند. یکی از مهم‌ترین گزینه‌های جایگزین، خرید تتر (Tether) به جای دلار است. به همین دلیل، در این مقاله سعی می‌کنیم مقایسه نسبتا کاملی از گزینه‌ خرید دلار کاغذی و تتر داشته باشیم.

استیبل ‌کوین تتر (Tether)

تتر یا Tether یک استیبل کوین است که با ایده حفظ ارزش مالی در بازارها و پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین خلق شده است. تتر تنها مختص به دلار نیست؛ برعکس، هر ارز فیاتی می‌تواند تتر مختص به خود را داشته باشد. با این حال، USDT تتر توکن اختصاصی دلار است که بیشتر از هر استیبل‌کوین دیگری در بازارهای ارز دیجیتال معامله می‌شود.

این ارز دیجیتال در حال حاضر، 3امین قدرت بازار رمزارزها است و نقش شاخصی در تعریف محصولات و خدمات پلتفرم‌های دیجیتال و حتی اقتصاد دیجیتال دارد. تتر یک پل بین اقتصاد متمرکز یا کلاسیک با اقتصاد غیرمتمرکز و از جنس بلاک‌چین است.

بنابراین، تتر همان دلار کاغذی آمریکاست، اما تعریف، جریان مبادلاتی و ارزش گذاری متفاوتی دارد. همچنین، خالق و توسعه‌دهندگان تتر هیچ ارتباطی با دولت آمریکا و بانک مرکزی آن ندارند. در نتیجه، ممکن است قیمت این دو ارز با هم متفاوت باشد، هرچند هدف طراحان تتر حفظ توازن و عدم ایجاد شکاف بزرگ در اختلاف قیمت این دو ارز است.

تتر را یک شرکت هنگ‌کنگی پشتیبانی می‌کند؛ به این معنی که آن‌ها از قدرت مالی خود برای پشتیبانی از تتر و حفظ ارزش آن در نزدیکی‌های 1 دلار استفاده می‌کنند. درواقع، همین حساب واقعی و دلاری است که به Peg کردن تتر با دلار مشهور شده است.

چرا تتر حول 1 دلار نوسان می‌کند؟

به دلایل مختلفی تتر تقریبا هرگز 1 دلار نمی‌ارزد و غالبا چند سنت بالاتر یا پایین‌تر از آن معامله می‌شود. موارد زیر اصلی‌ترین دلایلی هستند که شما هرگز تتر را در رقم دقیق 1 دلار تجربه نمی‌کنید.

  • ریسک سرمایه‌گذاری: اصلی‌ترین ریسکی که تتر را تهدید می‌کند، فروپاشی شرکت و سیستمی است که عملکرد و ارزش آن را پشتیبانی می‌کند. این ریسک و اخبار مرتبط با آن، همیشه عاملی در کاهش ارزش تتر نسبت به 1 دلار آمریکاست.
  • کارمزد معاملاتی: با هر معامله‌ای که یک یا دو طرف آن تتر باشد، بلاک‌چین و سیستم معرف تتر از شما کارمزد می‌گیرند. بنابراین، وقتی همه‌چیز در هارمونی فوق‌العاده‌ای پیش می‌رود و تتر واقعا 1 دلار دقیق می‌ارزد، اصطکاک کارمزد بر دارایی شما باعث کاهش ارزش آن می‌شود.
  • عرضه و تقاضا: وقتی ارزهای دیجیتال ارزش خود را از دست می‌دهند، همه معامله‌گران به خرید تتر و معاوضه دارایی‌های دیگر با آن روی می‌آورند. بنابراین، تقاضا برای تتر باعث افزایش ارزش آن نسبت به معادل دلاری خود می‌شود. به طور مشابه، اگر ارزش بیت‌کوین و اتر، یا رمزارزهای دیگر، بالا رود، مردم دارایی خود را به آن سمت می‌برند و تتر کمی از ارزش خود را به این تقاضا در شبکه‌های دیگر می‌بازد.

تفاوت تتر و دلار کاغذی

دلار-کاغذی
دلار-کاغذی

تفاوت اصلی تتر و دلار کاغذی در مفهوم بازار غیرمتمرکز نهفته است. دلار کاغذی آمریکا قدرتمندترین ارز در میان واحدهای پول رسمی یک کشورها است. درمقابل، تتر یا USDT، یک استیبل کوین مبتنی بر بلاک‌چین است که انتشار کاغذی ندارد، مختص دولت خاصی نیست و در بازار ارز دیجیتال با نرخ‌هایی نزدیک به 1 دلار معامله می‌شود.

Stability یا ثبات

تتر هیچ ساختار بانکی خاصی ندارد و شرکتی که از آن پشتیبانی می‌کند هیچ تضمینی درباره عملکرد و ارزش آن به فعالان این شبکه نمی‌دهد. مهم‌ترین مسیر معاملاتی تتر، مبادله آن با سایر دارایی‌های دیجیتال و امکان مشارکت در پلتفرم‌هایی است که تتر را به عنوان ارز مبادله‌ای می‌پذیرند.

در نتیجه، عدم ثبات و ناپایداری در تتر تأثیر شاخصی بر اقتصاد روزمره مردم ندارد. بخصوص، زنجیره تأمین کالا (حداقل برای اکنون) تقریبا هیچ تأثیری از ناپایداری تتر نمی‌گیرد. در مقابل، دلار کاغذی ارز رایجِ قدرتمندترین اقتصاد دنیاست و ناپایداری در آن تمام محاسبات مالی مرتبط با خرید و فروش کالا و خدمات در جهان را به هم می‌ریزد.

ارزش‌ تتر در مقابل دلار کاغذی

دلار را همه کشورهای دنیا پذیرا هستند و ارزش آن در لحظه به روز می‌شود. علاوه بر این، یک سیستم بانکی منسجم و قابل اعتماد در سراسر دنیا دلار را پشتیبانی می‌کنند و ذخایر متنوعی از آن را در اختیار دارند که بخشی از اقتصاد آن‌هاست. بنابراین، دلار کاغذی یا نماینده دیجیتال آن در حساب‌های بانکی، بالاترین سطح از پایداری در ارزش را برای کسب‌وکارها، اشخاص و کشورها به ارمغان می‌آورد.

در مقابل، تتر نماینده دلار در بازارهای رمزارز است که به منظور ایجاد ثبات در ارزش برخی از محصولات و خدمات بلاک‌چین طراحی شده است. به ویژه، تتر با حساب‌های دلاری و یا اوراق بهادار آمریکا پشتیبانی می‌شود. به این معنی که تقریبا برای هر یک تتر، یک دلار کاغذی در یک حساب بانکی یا به صورت اوراق بهادار در جایی از دنیا ذخیره شده است. بنابراین، اگر حساب پشتیبان حذف شود، تتر شما هیچ ارزشی نخواهد داشت.

به‌طور دقیق‌تر، ماهیت تتر شبیه یک دارایی، مثل سند مسکن، است که در بانک وثیقه می‌شود تا شما بتوانید وام بگیرید. در اینجا، دلار و مشتقات دلاری در بانک ذخیره می‌شوند تا شرکت عرضه کننده تتر بتواند این رمزارز را منتشر و از تبادلات آن در بازار رمزارز درآمدزایی کند.

سیستم ذخیره و نقل‌وانتقال

همه مردم با سیستم بانکی آشنا هستند و تبادلات بین‌بانکی، ملی و بین‌المللی نیز به خوبی شناخته‌شده و برای سال‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. دلار کاغذی را می‌توان به راحتی از حسابی به حسابی دیگر منتقل کرد و در لحظه آن را به دارایی معادل آن، از هر جنس و در هر موقعیتی، تبدیل کرد. به ویژه، دسترسی شما به حساب بانکی زمان نمی‌شناسد، حتی سوپرمارکت‌ها در سراسر دنیا نیز دلار کاغذی را از خریداران خود قبول می‌کنند.

اما تتر ساختار متفاوتی دارد و شما باید از یک پلتفرم رمزارز، یک حساب و کیف پول دیجیتال و صرافی‌های فعال در دنیای دیجیتال برای انجام مبادلات با محوریت تتر استفاده کنید. بخصوص، شما باید با مفاهیم ارز دیجیتال و نحوه انجام معاملات، با کیف‌ پول دیجیتال و انتقال رمزارز و قوانین جدید آن‌ها آشنا باشید. بنابراین، کانال اصلی شما برای استفاده از تتر تنها صرافی‌ها هستند و گزینه‌های دیگری، مانند سیستم خدمات دهنده به دلار کاغذی، در دسترس نیستند.

مزایای خرید تتر نسبت به دلار کاغذی

پس از بیت‌کوین و اتر، USDT قدرتمندترین ارز دیجیتال در دنیای رمزارز است. برای انجام فعالیت‌های مختلف و مشارکت در شبکه‌های بلاک‌چین، شما به یک دروازه ورود نیاز دارید، یکی از بزرگترین دروازه‌ها، تتر است. اکثر پلتفرم‌ها اجازه مبادله و استفاده از تتر در پرداخت‌ها را می‌دهند. شما می‌توانید تتر را با همه انواع مختلف ارز دیجیتال معاوضه کنید و پرتفوی معاملاتی خود را با تتر پایدارتر سازید.

با سرعت بالایی که بلاک‌چین در تسخیر بازارها و انواع مختلف پلتفرم‌های آنلاین به خود گرفته، در چند سال آینده تبادل تتر نیز در لحظه انجام خواهد شد و هیچ سیستم بانکی سنتی یارای مقابله با این سرعت را نخواهد داشت.

علاوه‌براین، بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حال تعریف دنیای جدیدی از تعامل و تبادل دارایی هستند. دنیایی که با متاورس به واقعیتی جدید می‌انجامد و با سرعت بالای اینترنت به یک ماهیت قابل‌لمس بدل خواهد شد. بنابراین، شکی نیست که در دهه‌های آینده تتر وابستگی خود به دلار را برطرف می‌کند. درنتیجه، Tether یا به دارایی‌های دیجیتال دیگر وابسته می‌شود یا خود به یک ارز مستقل و بدون نیاز به هیچ دارایی فیزیکی یا رمزارزی تغییر ساختار می‌دهد.

خرید دلار کاغذی بهتر است یا تتر؟

خرید-دلار-بهتر-است-یا-تتر
خرید-دلار-بهتر-است-یا-تتر

با افزایش قیمت دلار و تلاش مردم ایران برای حفظ ارزش دارایی‌های خود، این سوال پیش می‌آید که خرید دلار کاغذی به صرفه و قابل اتکاست یا سرمایه‌گذاری بر روی معادل آن در ارز دیجیتال منطقی است. پاسخ این سوال در توان و تجربه معامله‌گری هر شخص نهفته است.

برای کسانی که با سیستم‌های مالی سنتی آشنایی دارند و با هر نوع تنش در بازار ارز دیجیتال دچار استرس می‌شوند، دلار گزینه بهتری است. اما اگر می‌خواهید در بازار رمزارز وارد شوید و علاوه بر حفظ ارزش دارایی و درآمد خود، سود دلاری هم داشته باشید، پاسخ تتر است.

معایب و مزایای تتر در مقابل دلار کاغذی

نگهداری دلار همیشه با مشکلات امنیتی همراه است و شما برای خرید و فروش آن در ایران با چالش‌های قانونی نیز روبرو هستید. برای مثال، شما نمی‌توانید بیشتر از 10 هزار دلار را نگهداری کنید، از هیچ صرافی نمی‌توانید دلار آزاد بخرید و حتی نمی‌توانید در روز بیشتر از 10 هزار دلار به حساب ارزی خود واریز کنید.

درمقابل، برای خرید تتر شما هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید هر مقدار از آن را در کیف پول دیجیتال خود نگهداری و با آن معامله کنید. با این حال، تبدیل تتر به دلار، یا برعکس، در ایران کار آسانی نیست و همیشه باید به یک صرافی میانجی اطمینان کنید که گاها با کلاهبرداری هم همراه است.

نقدینگی تتر در بازارهای ارز دیجیتال فوق‌العاده بالاست، اما این نقدینگی را در ایران نمی‌توانید با همان سرعت به ریال یا به هر ارز دیگری تبدیل و دریافت کنید. درمقابل، دلار را می‌توانید، فارغ از مشکل امنیتی آن، در تمام شهرهای ایران نقد و به تومان تبدیل کنید.

درنهایت، وقتی دلار صعودی می‌شود و شما آن را در اوج می‌خرید و با سقوط آن همراه می‌شوید، ممکن است از ترس نزول بیشتر اقدام به فروش در ضرر کنید. برای تتر وضعیت پایدارتر است، زیرا با همان ارزش دلار مبادله می‌شود و شما مطمئن هستید که نوسان دلار باعث کاهش ارزش آن نمی‌شود. بخصوص اگر قیمت دلار افزایشی باشد، شما با هر تومان بالا رفتن ارزش آن سود خواهید کرد، زیرا هر تتر تقریبا 1 دلار می‌ارزد.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید