نقش برندسازی شخصی (Personal Branding) در اقتصاد مملوء از داده و دانش

Personal Branding یا برندسازی شخصی یک تلاش برنامه‌ریزی‌شده برای ارتقاء جایگاه شخصی در جامعه و اجتماع‌های عمومی و اختصاصی است. بخصوص، در صنایع مختلف، برندسازی شخصی جایگاه ویژه‌ای در اعتباردهی به کسب‌وکار و رسیدن کلیت سیستم به موفقیت‌های پیش‌بینی شده دارد.

در دو دهه اخیر، هدف و ماهیت برندسازی شخصی بر تعداد کسانی که با آن‌ها آشنایی دارید، میزان فالوورهایی که در شبکه‌های اجتماعی جذب می‌کنید و میزان تعاملات در رسانه‌های جمعی خلاصه می‌شده است. درنتیجه، اینفلوئنسر مارکتینگ اوج گرفت و افراد با فالوورهای بیشتر به اهرم‌هایی کانونی در تشویق مردم و بازاریابی برندها تبدیل شدند.

برندینگ آنلاین
برندینگ آنلاین

در نتیجه این تحول اقتصادی که محصول چرخش بازاریابی به سمت شبکه‌های اجتماعی بود، همه فعالان صنایع مختلف، از مدیران عالی رتبه تا کارآموزان، به فکر پرورش برندهای شخصی خود افتادند. هدف اما لزوما فروش محصولات یا ارتقاء شخصی نبود، بلکه تلاشی برای افزایش میزان و اعتبار آنلاین و داشتن نقشی اینفلوئنسری و رابطه‌ای بود.

آغاز چرخش به سمت دانش شخصی و اقتصاد دانش بنیان

در چند سال اخیر اما، جهان شاهد یک چرخش و تحول تاریخی در مفهوم برندسازی شخصی، و پایه‌ریزی اقتصادی از جنس دانش و تکنولوژی بوده است. در این تحول، کسب‌وکارها نیز چهارچوبی نوین یافته‌اند و حضور دانش و فناوری در آن‌ها در حال غلبه بر محبوبیت اجتماعی و حضور آنلاین است.

به‌ویژه، در سال‌های آینده، برند شخصی شما را نه افرادی که می‌شناسید و با آن‌ها در ارتباط هستید، بلکه آنچه واقعا می‌دانید و بر آن اشراف دارید خواهد ساخت. اگرچه شبکه‌سازی و قدرت ارتباطی همیشه یک برگ برنده‌ است، اما جهان و افق رویداد موفقیت در آن از جنس دانش و شبکه‌ای مبتنی بر آن است.

تغییر کالبد برندسازی شخصی، Personal Branding

همه ما برند شخصی خاص خود را داریم، چه به آن واقف باشیم و بر تغییرات و پرورش آن تمرکز و کنترل داشته باشیم، چه اینکه هرگز به این اصطلاح و ماهیت نیاندیشیده باشیم. در جهان سرشار از داده و اطلاعات، برند شخصی نه تنها رنگ نمی‌بازد، بلکه تأثیرگذارتر از همیشه و غنی تر از هر تاریخی محرکه پیشرفت است.

برند شخصی بخصوص به آنچه که شما در آن مهارت و استعداد خاصی دارید وابسته بوده است. این مهارت خود شبیه آهنربایی عمل می‌کند که افراد با نیازهای مرتبط یا علایق مشابه را جذب شما خواهد کرد. این مهارت می‌تواند هر تعریفی داشته باشد، از فن بیان گرفته تا آواز خواندن و به‌روز بودن لباسهایتان، گاهی حتی فقط شانس است که باعث ارتقاء جایگاه اجتماعی می‌شود.

با تمام این اوصاف، جبهه جدیدی در برندسازی شخصی به وجود آمده که فارغ از هر عادت آنلاین امروزی، به دانش شخصی و قدرت انتقال و استفاده از آن بستگی دارد. بخصوص، جریان‌های رمزگذاری‌شده، شبکه‌های گسترده آنلاین، بلاگ‌های شخصی، دارایی‌های دیجیتال، بلاک‌چین‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی متنوع و آسان‌تر، پیشران‌های این انقلاب جدید در Personal Branding  و اتصال کسب‌وکار و به برندهای شخصی و تجاری هستند.

جایگاه رویه دانش محورِ Personal Branding  در اقتصاد

برندسازی شخصی
برندسازی شخصی

فرض کنید برند شخصی خود را ساخته‌اید و شبکه‌ ارتباطی خاص خود را تشکیل داده‌اید، حال این برندسازی شخصی چقدر ارزش دارد و به چه کار شما می‌آید؟ آیا می‌توانید از آن برای طرح برنامه موفقیت یک کسب‌وکار استفاده کنید؟ آیا می‌توانید با اتکا بر دانش و برندی که حول آن ساخته‌اید، وضعیت اقتصادی خود و دیگران را بهبود دهید؟

واقعیت این است که در دنیای دیجیتال کنونی، دانش با ارزش‌تر از هر دارایی دیگر است و فراتر از بهبود اقتصادی، شما می‌توانید ارزش آفرین باشید. نکته مهم در استنباط مردم از دانش و داده نهفته‌ است؛ آنچه به نوآوری و خلق مزایای اقتصادی ختم می‌شود، دسترسی به داده نیست، بلکه دانش تحلیل و جهت‌گیری متناظر با درک آن است.

اکنون، شرکت‌های کوچک و بزرگ دنیا، بیشتر از آنکه به فکر استخدام افراد با مهارت‌های خاص باشند، به دنبال جذب کارکنانِ نوآور و با قابلیت یادگیری سریع ساختارها و فرایندهای جدید هستند. این یعنی حرکت از داده به استدلال، خلاقیت و برند شخصی که حول قابلیت‌های نوآورانه شکل می‌گیرد.

بنابراین، اگر شخص بخواهد جایگاهی در اقتصاد آینده داشته باشد، باید از تعریف‌های کنونی در برندسازی شخصی عبور کند و تفکر ظاهری را با نوآوری و دانش مولد جایگزین کند.

تجارت دانش بنیان و ارتباط آن با Personal Branding

اصلی‌ترین برداشت از تجارتی که حول دانش شخصی و جمعی صورت می‌گیرد، افق بی‌نهایت آن در موفقیت است. در تجارت دانش‌ بنیان، یک برند شخصی تأثیرگذار نه بر پایه دیدگاه اینفلوئنسر بودن، بلکه بر اساس توان تحلیل و انتقال مفهوم داده است. داده تنها به اعداد و ارقام اشاره ندارد، بلکه تمام آنچه که اطلاعات یا حتی مفهوم خوانده می‌شود را دربر می‌گیرد.

در چهارچوب نوین از برندسازی شخصی، دانش دیگر یک ابزار حاشیه‌ای و حتی محوری نیست، بلکه یک جریان است که بدون آن نمی‌توان از نقطه A به B رسید و در این فاصله‌ها به تبلیغ شخصیت خود پرداخت. در کسب‌وکار و اقتصاد نیز، آنچه می‌دانید بسیار باارزش‌تر از آنکه می‌شناسید خواهد بود.

وقتی دانش را محصولی از سیستم و برند شخصی خود بدانید، کم کم به دنبال کسانی می‌گردید که خواهان، نیازمند و حامیان این دانش هستند. همین امر باعث گسترش یک شبکه جدید، بر مبنای Personal Branding  و از جنس دانش شخصی، می‌شود که امکان شروع فعالیت‌های تجاری و بخصوص کارآفرینی را مهیا می‌کند.

فراموش نکنیم که برند شخصی علاوه بر اینکه نماینده شخصیت اکنون شماست، نمایند آن ساختار شخصیتی که می‌خواهید باشید، ارزش شما، انگیزه و هدف شما و اهداف تجاری شما نیز هست. وقتی به این واقعیت پی بردید، شبکه آنلاین و آفلاین ارتباطی خود را گسترش و برای برند شخصیِ دانش بنیان خود تبلیغ می‌کنید.

اقتصاد دانش بنیان

Personal branding برندسازی شخصی
Personal branding برندسازی شخصی

اقتصاد دانش بنیان یک چهارچوب جدید برای ارتباطات و تعریف‌های تولید و مصرف است که بر سرمایه فکری، دانش شخصی و جمعی استوار است. این نوع از اقتصاد، بهای بیشتری برای تفکر علمی قائل است و تجارت را با مبانی آگاهی تعریف می‌کند.

چنین رویکردی در حال تبدیل شدن به تم اصلی در اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته است. در اقتصاد دانش بنیان، برندهای شخصی حول دانش آن‌ها تعریف و ارتقاء می‌یابند و هر کارمند و دانش او یک گره هوشمند از شبکه پویای اقتصادی سازمان است.

به ویژه، اطلاعات با منشاء علمی و پتنت‌های کاربردی، آغازگر حرکت‌های کارآفرینی هستند و اعتبار تجارت دانش‌ بنیان به اعتبار اعضاء شبکه مولد آن و برندسازی شخصی آن‌هاست. اقتصاد دانش بنیان، در مقیاس خرد یا کلان، به ظرفیت‌های ذهنی، به جای منابع طبیعی یا مشارکت‌های فیزیکی، وابسته است و محصولات آن ریشه، فرایندها و هدف‌هایی با چهارچوب مشخص علمی دارند.

تحول در برندسازی شخصی و اقتصاد

هر طرف را که بنگرید، حضور کلان داده‌ها و حجم اطلاعاتی که با خود دارند را حس خواهید کرد. اگر چه چند دهه اخیر، دسترسی به داده تصاعدی بوده، اما تولید و حضور دانش هرگز چنین افزایش و تحولی را تجربه نکرده است. دلیل اصلی، برندسازی شخصی حول نگاه و پذیرش جمعی از زاویه‌هایی غیر از دانش شخصی بوده است.

با این حال، چرخش به سمت چهارچوب‌های غیرمتمرکز مانند اقتصاد و کسب‌وکار دانش بنیان، اقتصاد و امور مالی غیر متمرکز، راه را برای چرخش ۱۸۰ درجه به سمت تحلیل و استنباط داده به جای ذخیره و انتقال بیتی آن باز کرده‌اند.

در این راستا، مبانی برندسازی شخصی (Personal Branding) نیز تغییر خواهند کرد؛ دانش و توان خلق و نوآوریِ شخصی به برندها و نمایندگان اصلی در معرفی شخص تبدیل می‌شوند. درنهایت، برند سازی شخصی و تجاری با استقلال دیجیتال همراه می‌شوند و تفکر پیشرو را به عنوان ویژگی اصلی کسب‌وکارها تثبیت می‌کنند.

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا