بیت‌کوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) دو فناوری بسیار قدرتمند در بازار ارزهای دیجیتال و اپلیکشن‌های غیرمتمرکز هستند. در این مقاله ویژگی‌های اصلی هرکدام را ارائه می‌دهیم و تفاوت‌های اساسی آن‌ها را عنوان می‌کنیم.

بیت‌کوین (Bitcoin) چیست؟

Bitcoin
Bitcoin
  • بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است و به عنوان اولین جایگزین پول معمول در اقتصاد کشورها شناخته می‌شود.
  • بیت‌کوین بر روی بلاک‌چین تعریف می‌شود. بلاک‌چین یک ساختار مبتنی بر اصول ریاضیاتی است که با یک زبان برنامه‌نویسی طراحی می‌شود. تمام تراکنش‌ها و اعضای شبکه مالی بیت‌کوین در بلاک‌چین تعریف می‌شوند. از جمله فواید استفاده از بلاک‌چین کارایی بالا، ریسک پایین و رعایت اصول نظارتی با استانداردهای بالا است.
  • بیت‌کوین نمونه فیزیکی ندارد و تنها یک اعتبار دیجیتال است. با این حال، شما می‌توانید بیت‌کوین خود را بفروشید و تبدیل به ارز رایج کنید.
  • اصلی‌ترین ویژگی بیت‌کوین، استفاده آن از دائو یا سازماندهی غیرمتمرکز مستقل است. با چنین ساختاری، سازمان خاصی نمی‌تواند قوانین مالی و مبادله را تعریف کند و کنترل جمعی بر شبکه استوار است. همچنین، چنین ساختاری هزینه‌ها را به طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

اتریوم (Ethereum) چیست؟

Ethereum
Ethereum

بیشتر مردم اطلاع زیادی درباره اتریوم ندارند، زیرا یک ارز دیجیتال نیست. در تعریف اتریوم نیز از بلاک‌چین، اما با تغییرات بسیار، استفاده شده است. اتریوم یک ساختار (توکن) است که محصولاتی چون ارز دیجیتال از آن مشتق شده‌اند. ارز دیجیتال متناظر با اتریوم، اتر نام دارد.

  • اتر دو عملکرد اصلی دارد: اول، استفاده به عنوان یک ارز دیجیتال؛ دوم، از آن برای انجام فعالیت‌های نظارتی و اجرای برنامه‌ها در ساختار اتریوم استفاده می‌شود.
  • کاربردهای بالقوه اتریوم بسیار گسترده‌اندکه بر روی رمز‌ارز خاص پلتفرم، اتر، اجرا می‌شوند. بیشتر توسعه‌دهندگان از اتر به عنوان یک ابزار اجرایی در اجرای برنامه‌ها داخل اتریوم استفاده می‌کنند.
  • اتریوم قابل اطمینان‌ترین نرم‌افزار غیرمتمرکز موجود است. به زبانی، اتریوم نسل بعدی از اینترنت کنونی است. از مهم‌ترین کاربردهای اتریوم، ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند در آن است.
  • علاوه بر ساختار پلتفرم داشتن اتریوم، این فناوری به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، Solidity، نیز عمل می‌کند.

اختلاف‌های اساسی بیت‌کوین و اتریوم

عملکرد اتریوم با قدرت‌گرفتن از رمزارز خود اتر، باعث‌شده که همه فکر کنند که اتریوم تنها یک رمزارز است. با وجود این، اتریوم کاربردهایی فراتر از استفاده به عنوان یک رمزارز در خود دارد. تقریبا 90 درصد بیت‌کوین ممکن، استخراج شده‌اند، اما تنها 50 درصدِ اتریوم بالقوه استخراج شده است. جدول زیر تفاوت‌های اساسی بیت‌کوین و اتریوم را دسته‌بندی می‌کند.

پایه مقایسه بیت‌کوین (Bitcoin) اتریوم (Ethereum)
ماهیت یک ارز دیجیتال یک توکن
زبان‌ برنامه‌نویسی پایه C++ Solidity
زمان صدور تراکنش به طور تقریبی در 10 دقیقه کامل می‌شود معامله در 10 تا 20 ثانیه اجرا می‌شود
فایده اصلی با استفاده از بیت‌کوین شما می‌توانید کالا یا خدمات خریداری کنید از اتریوم برای تولید اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید