افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن زیتون در اتحادیه اروپا

قیمت روغن زیتون در کشورهای اروپایی به طور مداوم افزایش یافته است و دلیل اصلی این افزایش شرایط بد آب و هوایی بوده است که تولید این روغن را تحت تأثیر قرار داده است.

با توجه به گزارش خبرنگار مهر، قیمت روغن زیتون در کشورهای اروپایی در طی سال گذشته به طور میانگین ۵۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت به دلیل شرایط بد آب و هوایی در اروپا بوده است.

اطلاعات رسمی نشان می‌دهد که از ژانویه سال گذشته تا ژانویه سال جاری، قیمت روغن زیتون در اتحادیه اروپا به طور متوسط ۱.۵ برابر شده است و در برخی کشورها این افزایش بسیار بیشتر از آن بوده است.

در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، قیمت روغن زیتون در کشورهای اروپایی به طور مداوم افزایش یافته است و دلیل اصلی این افزایش شرایط بد آب و هوایی بوده است که تولید این روغن را تحت تأثیر قرار داده است. به عنوان مثال، در پرتغال، افزایش قیمت این روغن بیشتر از ۵۰ درصد بوده و تا ۶۹ درصد نیز رسیده است.

در ماه اکتبر، این روغن در اتحادیه اروپا به طور متوسط ۳۷ درصد افزایش یافته است. همچنین، در یونان، قیمت آن ۶۷ درصد رشد کرده و در اسپانیا، که بزرگترین تولید کننده و صادر کننده روغن زیتون در جهان است، در یک بازه ۱۲ ماهه ۶۲.۹ درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳، گرمای شدید هوا تولید روغن زیتون در اسپانیا را به کمتر از نصف کاهش داد و تولید این کشور به ۶۷۵ هزار تن سقوط کرده است

منبع :
وب سایت خبرگزاری مهر

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا