جک ما  (Jack Ma)، اصالتا تحت نام ما یون، در 10 سپتامبر 1964 به‌دنیا آمد. ما کارآفرینی چینی و صاحب گروه تجاری علی‌بابا است. علی‌بابا یک هلدینگ بزرگ و صاحب چندین وب‌سایت تجاری مشهور ازجمله Alibaba.co و Taobao.com  است.

دوران نوجوانی و جوانی Jack Ma

ما از سنین کودکی به یادگیری زبان انگلیسی علاقه داشت و همین امر باعث شد که در سنین نوجوانی یک راهنمای توریستی در هانگژو شود. در طول دوران تحصیل، ما دوبار در آزمون ورودی کالج تربیت معلم هانگژو رد شد (نقطه‌ضعف او ریاضیات بود). سال 1984 و در سومین تلاش خود، توانست قبول شود و 4 سال بعد در رشته زبان انگلیسی فارغ‌التحصیل گردد.

از سال 1988 تا 1993 او به آموزش زبان انگلیسی در موسسه الکترونیک و مهندسی هانگژو مشغول بود. در سال 1994، ما اولین شرکت خود را تاسیس کرد، آژانس ترجمه هایبو (Haibo). در سفری که در سال 1995 از طرف فرمانداری شهر هانگژو به آمریکا داشت، ما برای اولین بار استفاده از اینترنت را تجربه کرد. در این سفر بود که ما به قدرت وب‌سایت‌ها و فرصت‌های تجاری متناظر با آن‌ها پی‌برد.

ورود به دنیای تجارت الکترونیکی

پس از بازگشت، او China Pages را تاسیس کرد که یکی از اولین شرکت‌های اینترنتی در ساخت وب‌سایت برای مشاغل مختلف در چین بود. دو سال بعد، ما این شرکت را به‌دلیل بروز رقیبی قوی به‌نام هانگژو تلکام، رها کرد. از سال 1998 تا 1999، او مامور مدیریت یک شرکت اینترنتی در پکن شد که توسط وزارت تجارت خارجی و همکاری‌های اقتصادی چین پشتیبانی میشد.

با این حال، ما احساس می‌کرد که اگر برای همیشه در قالب شرکت‌های دولتی بماند، از فرصت‌های تجاری‌ای که بستر اینترنت پیش‌ روی او قرار داده بود، دور می‌گشت. بنابراین، تیم فنی خود در وزارتخانه را متقاعد کرد که با او به هانگژو برگردند تا گروه علی‌بابا را تاسیس کند. در قالب شرکت علی‌بابا، ما وب‌سایتی را طراحی کرد که هدف آن کمک به تسهیل معاملات بین شرکت‌های تجاری کوچک بود.

ما باور داشت که بازار اینترنت  Be-to-Be برای شرکت‌های کوچک پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای رشد تجاری دارد. در این وب‌سایت، کسب‌وکارهای کوچک حق عضویتی می‌پرداختند تا به‌عنوان فروشندگان قابل اعتماد و تایید صلاحیت‌شده، فعالیت تجاری داشته باشند. همچنین، شرکت‌هایی که می‌خواستند به بازارهای خارج از چین دست‌یابند، باید حق عضویت‌های بالاتری را پرداخت می‌کردند.

علی‌بابا به سرعت رشد کرد، چراکه هسته عملیاتی آن اینترنت بود که خود با سرعت نمایی در بین جوامع و صنایع گسترش می‌یافت. به‌زبانی دیگر، ما بر شانه‌های اینترنت نشسته بود و از سواری سودآورش لذت می‌برد.

در سال 2005 توجه پورتال اینترنتی یاهو معطوف علی‌بابا شد تا 40 درصد از سهام این شرکت را بخرد. در سال 2007، در عرضه اولیه خود به بازار سهام هنگ‌کنگ، به‌ مبلغ 1.7 میلیارد دلار عرضه شد.

جک ما شرکت دیگری را هم در سال 2003 تاسیس کرده بود؛ شرکت تائوباو (Taobao) یک پلتفرم آنلاین C-to-C  (فروشنده به فروشنده) بود. در آن زمان، شرکت آمریکایی eBay، با مشارکت شرکت چینی EachNet، 80 درصد از بازار خرده‌فروشی را در اختیار داشت. ما احساس کرد که سیاست این دو شرکت در دریافت هزینه تراکنش از کاربران اصلی‌ترین ضعف پلتفرم تجاری آن‌ها است. تائوباو یک پلتفرم ارزان‌تر بود که درآمدهای جانبی از تبلیغات آنلاین و فروش خدمات اضافی داشت. با این سیاست، ما تا پایان سال 2007، 67 درصد این بازار را از آن خود کرده بود.

در سپتامبر سال 2014، گروه علی‌بابا اولین عرضه سهام در بورس اوراق بهادار نیویورک را آغاز کرد که منجر به عرضه‌ای 21.8 میلیارد دلاری شد. این IPO بزرگترین از نوع خود تا آن زمان بود و ارزشی 168 میلیارد دلاری را برای شرکت به ارمغان آورد.

ما در حال حاضر در چندین شرکت اینترنتی، ازجمله علی‌بابا، و در برنامه‌های سرمایه‌گذاری متعددی در جهان فعالیت دارد. سرمایه کنونی او در حدود 24 میلیارد دلار تخمین زده‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید