بازار سکه در ۲ هفته گذشته هیجانی شد

با کاهش هیجان در بازار، قیمت‌ سکه و طلا دوباره به حالت قبلی خود بازگشت خواهند کرد و بنابراین باید از خرید هیجانی خودداری کرد.

بعضی از فعالان بازار در ایران معتقدند که افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به‌صورت هیجانی بوده و این امر باعث افزایش تقاضا برای خرید سکه شده است.

این تحلیلگران بیان می‌کنند که با کاهش هیجان در بازار، قیمت‌ سکه و طلا دوباره به حالت قبلی خود بازگشت خواهند کرد و بنابراین باید از خرید هیجانی خودداری کرد. در روز گذشته، بسیاری از بازارها شاهد افزایش قیمت طلای جهانی بودند که یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت سکه در داخل ایران بود.

به علاوه، گزارش‌های اخیر شورای جهانی نشان داده است که بانک‌های مرکزی در ماه اول سال ۲۰۲۴ مقدار قابل توجهی طلا را انباشت کرده‌اند. این نشان می‌دهد که بانک‌های مرکزی با حمایت از این بازار، از روند صعودی قیمت سکه حمایت کرده‌اند.

همچنین، برخی از اقتصاددانان تاکید می‌کنند که جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا، در نیمه دوم سال جاری سیاست‌های انبساطی را ادامه خواهد داد. در کنار این موارد، برخی از معامله‌گران نیز معتقدند که نوسانات صعودی قیمت دلار در بازار ارز نقشی در افزایش قیمت سکه داشته است. این دو عامل با هم ترکیب شده‌اند و باعث شده بازار سکه در ایران بسیار پررنگ شود. در حال حاضر، یکی از خبرهایی که مورد توجه معامله‌گران قرار می‌گیرد، مربوط به دومین حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلا است.

در اولین حراج عمومی، سکه ربع بهار آزادی به تعداد زیادی به فروش رسید و برخی از اقلام به برندگان اختصاص یافت. در شرایط کنونی، تحلیلگران فنی معتقدند که بازار سکه به دلایل نرخ دلار و قیمت طلای جهانی تحت فشار قرار گرفته است. برخی از فعالان بازار همچنین معتقدند که امروز سکه به دنبال رسیدن به مرز ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

اگر سکه قیمت بالای ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را از دست دهد ممکن است احتمال عقب‌نشینی تا پله دوم کانال مذکور محتمل است تحلیلگرانی که افزایش قیمت دلار را به‌صورت هیجانی می‌دانند و تأثیر آن را بر روان بازار طلا می‌بینند، در واقع به این نکته اشاره می‌کنند که افزایش قیمت دلار در کوتاه‌مدت ممکن است ناشی از عوامل غیراقتصادی یا خبرهایی باشد که اثرات زیادی بر بازارها دارند.

این نوع تغییرات سریع می‌تواند هیجان و نگرانی در بازار ایجاد کند و تقاضا برای طلا را افزایش دهد. اگر این تحلیلگران درست باشند و هیجان بازار کاهش یابد، قیمت‌ها ممکن است به حالت قبلی خود بازگردند. به‌عبارت دیگر، با تسکین بازار و کاهش نگرانی‌ها، قیمت طلا نیز کاهش می‌یابد.

با این حال، باید توجه داشت که بازار طلا تحت تأثیر عوامل گوناگون قرار می‌گیرد و تنها عوامل هیجانی قیمت‌ها را تعیین نمی‌کنند. عوامل اقتصادی، سیاسی، جهانی، و تقاضا و عرضه نیز در تشکیل قیمت‌ها نقش دارند. بنابراین، برای انجام تحلیل صحیح بازار طلا، لازم است تمامی عوامل را در نظر گرفته و به تحلیل جامعی دست پیدا کرد.

منبع :
وب سایت خبری اکوایران

خبرهای مشابه

همچنین بخوانید
بستن
دکمه بازگشت به بالا