پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 شبیه پیش‌بینی آب‌وهوا در 1 ماه آینده است. به همان اندازه، مسئله شامل جزئیات مختلف می‌شود و وقوع رویدادهای ممکن، قابلیت تغییر 0 تا 100 پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 را دارند. بخصوص، سال 1402 با اخبار افزایش قیمت خودرو آغاز شد که خود نشان از تداوم تورم و تصمیم دولت بر افزایش درآمدهای داخلی دارد.

پارامترهای موثر در پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402

برای تخمین روند افزایش، کاهش یا رکود در قیمت ارز در سال 1402 و بخصوص در بازه زمانی کوتاه، باید ابتدا به پارامترهایی بپردازیم که بر این جریان تأثیر می‌گذارند. این پارامترها اهرم‌هایی هستند که مفهوم ارزش، قدرت مالی و اقتصاد در حالت کلی را تعریف می‌کنند.

کسری بودجه دولت در سال 1402

در پایان سال 1401، بنا بر گزارش دولت و بررسی کارشناسان، کسری بودجه دولت بیشتر از 400 هزار میلیارد تومان بوده است. بنابراین، دولت نیاز به تعریف منابع درآمدزایی جدید و تقویت گزینه‌های موجود در کسب درآمد است.

یکی از این منابع، بخش حمل‌ونقل کشور است که در اوایل سال 1402 بسیار خبر ساز شده است. در اولین اقدام، وزارت صمت افزایش قیمت خودرو برای محصولات دو شرکت خودروسازی ایران‌ خودرو و سایپا را تأیید کرد؛ شرکت‌هایی که بخش قابل‌توجهی از آن‌ها متعلق به دولت است.

این تلاش و تصمیم زودهنگام دولت، نشان از پیش‌بینی دولت درباره وضعیت آتی تورم و پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 دارد. به عبارتی، دولت یا با آگاهی از افزایش نرخ ارز اقدام به افزایش قیمت‌ها کرده، یا اینکه افزایش قبلی را به عنوان یک ثبات در بازار ارز پذیرفته و در واکنش به آن تغییر قیمت‌ها را تأیید کرده است.

باید توجه داشت که کسری بودجه کشور شدیدا متأثر از افزایش قیمت دلار در سال 1402 است. دولت به دلایل مختلف نیازمند تعامل با کشورها و شرکت‌های خارجی است و تفاوت ارزش ارز خارجی با ریال، باعث افزایش هزینه‌ها برای دولت می‌شود. برای کاهش این تأثیر، دولت نیز باید خدمات و محصولاتی که از آن‌ها درآمدزایی دارد را گران‌تر کند.

وضعیت سیاسی منطقه در سال 1402

وضعیت سیاسی منطقه
وضعیت سیاسی منطقه

جنگ روسیه و اوکراین محاسبات و جریان‌های سیاسی منطقه را دگرگون کرده است. بخصوص، چین و روسیه در حال تشکیل جبهه‌های اقتصادی در تقابل با آمریکا و اروپا هستند. در این تقابل، یارگیری از کشورهای تأثیرگذاری چون عربستان و ایران وضعیت سیاسی جدیدی در منطقه خاورمیانه رقم زده است.

بخصوص تأثیر مذاکرات عربستان در قیمت دلار در چند ماه اخیر مشخص بوده است و هم‌زمان با اعلام اولین خبرها درباره این توافقات، قیمت دلار در اوایل سال 1402 به ثبات رسیده است. بنابراین، پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 نیم نگاهی به مذاکرات ایران و عربستان و تداوم تفاهمات دو کشور دارد.

علاوه‌براین، کشورهای حوزه اوپک در چند ماه گذشته نشان داده‌اند که خواهان استقلال از تصمیمات غرب هستند و با کاهش در میزان تولید، می‌خواهند بازار نفت را به کنترل خود درآورند. بنابراین، این امکان وجود دارد که با کاهش میزان تولید کشورهای اوپک، قدرت نفتی آمریکا کاهش یابد و همین امر باعث نزول یا تثبیت قیمت دلار نسبت به ارز کشورهای عضو اوپک شود.

ترکیه، روسیه، چین و کشورهای خاورمیانه در سال‌های اخیر تأثیر زیادی از سیاست‌های فشار اقتصادی از جانب غرب دیده‌اند؛ به همین دلیل، آن‌ها به دنبال ایجاد یک سیستم مالی مشترک و مستقل از دلار هستند. در صورت موفقیت در پیاده‌سازی این سیستم مالی، پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت سال 1402 با نزول دلار همراه خواهد بود.

امکان توافق مجدد یا احیای برجام

واقعیت این است که در حال حاضر، قیمت دلار تأثیر چندانی از وضعیت برجام نمی‌گیرد. به عبارتی، این موضوع تأثیرات خود را گذاشته و اکنون هر دو طرف با رکود سیاسی در این مورد همراه هستند و تصمیم شاخصی در این زمینه اتخاذ نمی‌کنند.

دولت آمریکا در حواشی انتخابات ریاست جمهوری است و دموکرات‌های آمریکا به دنبال حفظ ثبات کنونی و عدم تغییر چندان در سیاست‌های متناظر با وضعیت هسته‌ای ایران هستند. همین امر باعث می‌شود که پرونده احیای برجام در وضعیت رکود باقی بماند و تأثیر زیادی بر پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 نداشته باشد.

وضعیت کنونی در رکود قیمت‌ها و حجم خرید و فروش

در دو هفته آخر فروردین، بازار خودرو و ملک با رکود همراه شده است. دلیل اصلی این امر، قیمت‌گذاری غیرتخصصی، دلالی، احساسی و اختیاری خودرو و ملک است. وضعیت تورم در اواخر سال 1401 باعث شده است که افراد با انواع دارایی‌های فیزیکی سعی در ارتقاء حداکثری ارزش اموال خود داشته باشند.

بنابراین، صاحبان ملک یا خودرو، قیمت‌ها را تا سرحد ظرفیت بازار بالا می‌برند و صعود و تصمیمات هیجانی در بازار، باعث حرکت جمعی و افزایش غیرمنتظره قیمت خودرو و ملک می‌شود. در چنین شرایطی، خریداران قدرت خرید خود را به شدت از دست می‌دهند و رکود در معاملات اتفاق می‌افتد.

وقتی تعداد معاملات در بازار کاهش یابد، همه منتظر تلنگری هستند تا رکود شکسته شود. بخصوص، پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت سال 1402 به یک چالش اساسی بدل می‌شود، زیرا مردم حاضر به فروش دارایی‌های خود نخواهند بود و منتظر شروع معاملات و تعیین شدن قیمت در بازارهای مختلف‌اند.

در چنین شرایطی، انتظار می‌رود که برای چند هفته آینده، قیمت دلار در وضعیت کنونی و در بازه نوسان چند هفته پیش خود باقی بماند. عدد 50 هزار تومان یک نقطه نزول یا شروع یک رالی صعودی در قیمت دلار است.

تقریبا یک ماه است که دلار تلاش می‌کند خط روند 50 هزار تومان را بشکند و حرکت صعودی خود را ادامه دهد، اما به دلایل مختلف، هنوز چنین شکستی رخ نداده و سیگنال‌های تکنیکال و فاندامنتال نشان از رکود در بازار دارند.

ازطرفی، حجم معاملات آنقدر پایین است که نمی‌توان به هیچ روندی در هیچ کدام از بازارهای خرید و فروش اعتماد کرد. آنچه مشخص است، هوشمندی عمومی و ناخودآگاه در بازار، رکود را پذیرفته و بر استقرار آن تا اوایل اردیبهشت سال 1402 اصرار دارد.

ثبات قیمت دلار در اردیبهشت 1402

مهم‌ترین ویژگی وضعیت کنونی در بازار خرید و فروش دلار، ثباتی است که پس از یک صعود تاریخی برای آن رخ داده است. به‌ویژه، خرید دلار (به منظور سرمایه‌گذاری) در وضعیت کنونی هیچ توجیه منطقی ندارد چراکه وضعیت دارایی‌های دیگری چون خانه و خودرو صعودی تر است.

به زبان ساده، دلار رشد بالایی داشته و بازار در حال هضم این صعود از دلار است. بخصوص، کالاهایی که قیمت دلار تأثیر شایانی بر ارزش آن‌ها دارد، در ادامه با تغییر همراه خواهند بود و اگر وضعیت سیاسی اقتصادی کشور به همین شکل باشد، امکان صعودی بودن این تغییر زیاد است.

نگاهی به بازار خودرو و رکود در آن کمک خوبی به پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 می‌کند. در حال حاضر خریداران افزایش قیمت یک هفته پیش را نپذیرفته‌اند و قدرت خریدار به اندازه‌ای نیست که این سطح از تغییر را در این بازه کوتاه مدت به ثبت برساند.

با این حال، خودروسازان افزایش قیمت خود را تثبیت کرده‌اند و مطمئنا از این تغییر عقب‌نشینی نخواهند کرد. در نتیجه، در ماه‌های آینده شاهد افزایش حجم معاملات خودرو خواهیم بود و احتمال افزایش قیمت بیشتر نیز چندان  دور از انتظار نیست.

بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در سال 1402

وضعیت مسکن 1402
وضعیت مسکن 1402

نکته جالب درباره قیمت دلار، تورمی است که از آن نشأت می‌گیرد. جالب است که این تورم هرگز هم‌ارز با نرخ افزایش قیمت دلار و سطح اختلاف آن با ریال نیست. برای نمونه، قیمت دلار در ده سال پیش نسبت به اکنون، و قیمت مسکن در ده سال پیش نسبت به امروز، هرچند هردو افزایشی، اما دومی به مراتب بیشتر بوده است.

به عبارتی، دلار ممکن است یک تلنگر و تحریک قدرتمند در افزایش قیمت‌ها باشد، اما قیمت‌ها خود را با میزان افزایش ارزش دلار تنظیم نمی‌کنند و همیشه چند پله بالاتر می‌روند. دلیل این امر در بازارهای مختلف، متفاوت است.

برای نمونه، در بازار خودرو، افزایش قیمت دلار مستقیما باعث افزایش قیمت خودرو نیز می‌شود. اما هم‌زمان با این افزایش، گمرک تعرفه‌های بیشتری بر قیمت خودروهای خارجی می‌گذارد که خود یک پله افزایش بیشتر بر قیمت خودرو اعمال می‌کند. بنابراین، دلار فقط آغازگر افزایش قیمت است و جامعه و دولت خود مسیر صعودی‌تر را هموار می‌کنند.

با این توصیف، بهترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در سال 1402 همچنان مسکن و خودرو هستند. طلا و دلار در رده‌های بعدی قرار دارند و بیشتر از سود، تثبیت ارزش را در مقابل تورم برای شما نتیجه می‌دهند.

ماندگاری پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402

تورم اصلی‌ترین پیشران در تغییر قیمت‌هاست و کسری بودجه سال 1401 دولت باعث می‌شود که خود دولت هم نیاز به تأمین مالی داشته باشد و از تورم آسیب بیشتر ببیند. بنابراین، کنترل تورم از جانب دولت یک چالش اساسی برای آن خواهد بود.

از طرفی، نرخ تورم کنونی، در اوایل سال، خود با نوسان شدید همراه است و هیچ کارشناسی نمی‌تواند با دقت بالا از تورم یک هفته یا یک ماه بعد حرف بزند. علاوه بر نرخ دلار، شاخص‌های زیادی وجود دارند، مانند وضعیت بورس و وضعیت سیاسی و منطقه‌ای کشور، که بر تورم تأثیر می‌گذارند.

بنابراین، این پیش‌بینی قیمت دلار در اردیبهشت 1402 هرگز دقیق و ماندگار نیست. به همین دلیل است که ما چندان از درصد و اعداد برای توضیح آینده قیمت دلار حرف نزدیم و بیشتر به کلیات و روندها پرداختیم.

به‌طور کلی، بهترین گزینه و محتمل‌ترین آن در حال حاضر، ثبات قیمت دلار است و انتظار می‌رود در اردیبهشت 1402 نیز این ثبات همچنان برقرار باشد و قیمت دلار صعودهایی مشابه با چند ماه قبل از نوروز 1401 را تجربه نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید