پنجره‌ای جدید و امیدوارانه در تجارت سوریه و ایران: توافق تجارت آزاد با تعرفه‌هایی نزدیک به ۰

قرارداد تجارت آزاد ایران و سوریه بیشتر از ۱۰ سال پیش انعقاد شده، اما هنوز در حال بررسی است و همچنان موانعی برای  اجرایی کردن آن پیش رو است. گرچه دو کشور از نظر سیاسی بسیار نزدیکند، اما هرگز شرکای تجاری اصلی هم نبوده‌اند.

تعرفه‌های صفر برای تبادل بیشتر بین ایران و سوریه

تعرفه تجاری ایران و روسیه
تعرفه تجاری ایران و روسیه

در جدیدترین تلاش، دو کشور به دنبال احیای توافقنامه قبلی در تجارت آزاد انواع مختلف کالا هستند. دولت ابراهیم رئیسی درنظر دارد که تعرفه تجارت با سوریه را از رقم پیشین ۴ درصد، به ۰ کاهش دهد.

در سال‌های اخیر مقصد بیشتر کالاهای صادراتی ایران کشورهای چین، ترکیه، پاکستان، امارات متحده و آلمان بوده‌اند. همچنین، بیشترین حجم واردات به ایران از جانب کشورهای چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان است.

سوریه یکی از نزدیک‌ترین بازارها برای خرید و فروش کالاهای ایرانی است؛ با این حال، سهم ایران از بازار سوریه بسیار پایین است و شرکت‌های تجاری ایرانی هرگز  نتوانسته‌اند با شرکت‌های ترکیه‌ای یا چینی رقابت کنند و به بخشی از این بازار دست یابند.

علاوه بر این، در سال‌های اخیر روسیه به بخش‌هایی از برنامه‌های بازسازی و قراردادهای نیروگاهی با سوریه دست یافته است. همکاری ایران و روسیه در قالب قرارداد جدید بین این دو کشور، شاید گامی برای نیرو گرفتن ایران در منطقه و ایجاد شبکه‌ای قوی‌تر بین روسیه، ایران و سوریه باشد.

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا