دیگر نیازی به واردات گندم نداریم/ ضرورت تأمین سوخت کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی در اظهاراتی اعلام کرد که در سال جاری تاکنون خرید گندم از مرز 4 میلیون تن فراتر رفته است. وی افزود که این میزان خرید در مقایسه با سال‌های گذشته روند افزایشی داشته است. بر اساس این شرایط، دیگر نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی گفت دیگر نیازی به واردات گندم نیست چون در سال جاری تاکنون خرید گندم از ۴ میلیون تن گذشته و نسبت به سنوات قبل روند افزایشی داشته است .

در گزارش امروز خبرنگار مهر، آقای محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اظهارات مهمی را در مورد وضعیت تأمین مواد غذایی و امنیت غذایی کشور بیان کردند:

آنها اظهار داشتند که تأمین محصولات غذایی و امنیت غذایی کشور نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت که کمتر از یک سال است که در این وزارتخانه مشغول به کار شده و با توجه به ظرفیت‌های بخش کشاورزی، راهبردها و جهت‌گیری‌هایی را در پیش گرفتند تا از تمام پتانسیل‌ها به نحو احسن استفاده شود.

راهبرد اول آنها حداکثرسازی تولید با حفظ منابع بود تا بتوانند نیاز غذایی جمعیت بزرگ ایران را تأمین کنند.

راهبرد دوم آنها ایجاد یکنواختی در تولید محصولاتی مانند سیب‌زمینی، گوجه و پیاز بود که همواره دچار نوسان در میزان و قیمت بودند. با پیگیری و برنامه‌ریزی، از سال ۱۴۰۲ تا کنون وضعیت به حالت ثبات رسیده و حتی در برخی مقاطع مازاد تولید داشته‌اند و نسبت به صادرات اقدام کرده‌اند.

راهبرد سوم آنها توازن‌بخشی به تولید و رشد تولید بر اساس منابع بود. آنها اعلام کردند که سهم شیلات و آبزی‌پروری از کل تولیدات کشاورزی حدود ۱ درصد است اما با توجه به منابع موجود، این سهم می‌تواند به حداقل ۱۰ درصد افزایش یابد.

در مجموع، وزیر جهاد کشاورزی بر اهمیت تأمین امنیت غذایی کشور تأکید کرده و راهبردهای مدونی را در دستور کار قرار داده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی، آقای نیکبخت، اظهار کرد که راهبرد اصلی وزارتخانه تولید صادرات‌محور محصولات کشاورزی است. او توضیح داد که با توجه به ظرفیت‌های دریای شمال و دریای جنوب، فرصت مناسبی برای رشد تولید در بخش شیلات وجود دارد. این راهبرد صادرات‌محور موجب توسعه تولید، ایجاد ارزآوری برای کشور و اشتغالزایی خواهد شد. همچنین کشاورزی دانش‌بنیان و افزایش بهره‌وری از دیگر راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی است.

وی تاکید کرد که با اجرای این راهبردها، نرخ رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی که قبلاً منفی بود، در طول ۱۱ ماه اخیر روند بهبودی داشته است. به طوری که از منفی ۴.۶ در بهار ۱۴۰۲ به منفی ۳.۲ در تابستان و منفی یک درصد در پاییز رسیده است.

همچنین صادرات بخش کشاورزی در سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیارد دلار افزایش یافته و تراز تجاری نیز بیش از دو میلیارد دلار بهبود پیدا کرده است. وی معتقد است که این آمارها نشان‌دهنده آرامش نسبی در بازار و روند رو به بهبود است و مشکلات قابل حل هستند.

قیمت مرغ در بازار تثبیت شده است

وزیر جهاد کشاورزی در گزارش خود چند نکته مهم را مطرح کرده است:

قیمت مرغ به وضعیت نرمالی رسیده و در بازار ثبات یافته است. این در حالی است که در گذشته صنعت طیور دچار مشکلات و آسیب‌های جدی بود و میزان جوجه‌ریزی بسیار پایین بود، اما اکنون به ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه افزایش یافته که منجر به افزایش تولید شده است.

ایران از واردکننده مرغ به صادرکننده تبدیل شده است و دیگر نیاز به واردات مرغ برای تأمین ذخایر استراتژیک کشور نیست. تولیدکنندگان داخلی این توانایی را کسب کرده‌اند.

تولید تخم مرغ در سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۴۰ هزار تن مازاد داشته و ایران از واردکننده به صادرکننده تخم مرغ تبدیل شده است. در فروردین و اردیبهشت، ۴۰ هزار تن تخم‌مرغ صادر شده است.

برای صادرات مرغ و تخم‌مرغ دیگر نیاز به مجوز وزارت جهاد کشاورزی نیست و صادرکنندگان می‌توانند مجوز را مستقیماً از اتحادیه‌ها دریافت کنند.

در زمینه گندم، قیمت خرید تضمینی آن در سال گذشته به ۱۵ هزار تومان رسیده و پرداخت‌ها انجام شده است.
به طور کلی، گزارش وزیر نشان می‌دهد که وضعیت تولید محصولات اساسی چون مرغ، تخم مرغ و گندم در کشور بهبود یافته و ایران در برخی موارد به مرحله خودکفایی یا حتی صادرکننده شدن رسیده است.

امروز خرید گندم از چهار میلیون تن گذشته است

خرید گندم از چهار میلیون تن گذشته و روند خرید گندم شیب افزایشی دارد. پیش بینی می شود امسال بیش از سال گذشته گندم خریداری شود و ۱۰۰ درصد نیاز کشور از گندم تأمین شود. لذا نیازی به واردات گندم نیست.

اولویت اول خرید برنج از شمال کشور است و واردات برنج مدیریت شده و حتی امکان صادرات برنج وجود دارد.

در بخش گوشت، به دلیل خشکسالی و عدم حمایت از دامداران در سال های گذشته، آسیب به دام های مولد وارد شده است. برای جبران این آسیب، به تدریج نهاده های دامی به دامداران و عشایر تحویل داده می شود.

قطع برق چاه های کشاورزی و تأمین سوخت کشاورزی از چالش های اصلی کشاورزان است که در حال پیگیری هستند.
تأمین ماشین آلات کشاورزی هم یکی دیگر از دغدغه های جدی است، چرا که تقاضای ۶۰ هزار دستگاه تراکتور وجود دارد اما تولید داخلی کافی نیست.

ذخایر استراتژیک ما در نهاده‌ها و کالاهای اساسی شرایط مناسبی دارد

وزیر جهاد کشاورزی در بیانات خود به چند نکته مهم اشاره کرده است:

وضعیت ذخایر استراتژیک نهاده‌ها و کالاهای اساسی مناسب است. اما مسئله کشتار دام‌های مولد در سال‌های گذشته نگران‌کننده بوده و در حال کنترل آن هستند.

برای واردات دام‌های مولد سبک و سنگین، ارز ترجیحی در نظر گرفته می‌شود.
در زمینه واردات محصولات کشاورزی، تمرکز بر واردات محصولات خام است.

تلاش شده تا مطالبات کشاورزان پرداخت شود که تاکنون ۵۰ درصد آن انجام شده و ۵۰ درصد دیگر نیز در هفته‌های آینده پرداخت خواهد شد.

وزارت جهاد کشاورزی به دنبال حمایت از تولیدات داخلی است و قرارگاه توسعه صادرات در این وزارتخانه تشکیل شده است.
در زمینه‌هایی که امکان خودکفایی وجود دارد، ارز ترجیحی تدریجا حذف می‌شود.
با توجه به محدودیت منابع و حفظ محیط زیست، رویکرد کشاورزی دانش بنیان و اولویت‌بندی طرح‌های آبخیزداری و آب و خاک مد نظر قرار گرفته است.

منبع :
وب‌سایت خبرگزاری مهر

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا