سهم ۲۰ درصدی تجارت دام و طیور از کل واردات کشور

عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان دام و طیور کشور گفت: تجارت دام و طیور حدود ۸ میلیارد دلار و چیزی حدود ۲۰‌ درصد کل واردات کشور است.

رئیس اتحادیه واردکنندگان دام و طیور کشور درباره تجارت دام و طیور اظهاراتی داشتند.

طبق گزارش خبرگزاری برنا، مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، به این موضوع اشاره کرد که توجه افراد فعال در صنعت دام، طیور و آبزیان به رسانه‌ها جلب شده است و این امر به آنان این امکان را می‌دهد که با جلب توجه مردم و سیاستگذاران اقتصادی، ریسک‌های تولید و کسب و کار خود را کاهش داده و بازار مناسبی برای محصولات خود ایجاد کنند.

وی افزود که وقتی از توسعه اقتصادی در این صنف صحبت می‌شود، بسیاری از افراد ممکن است به ساختارهای سنتی و مشکلات قانونی و نهادی فکر کنند که مانع توسعه صنعت دام، طیور و آبزیان کشور می‌شوند.

اما او تاکید کرد که یکی از عوامل مهم برای اجرای اهداف توسعه، فرهنگ است و رسانه‌ها می‌توانند در این زمینه تأثیر گذار باشند.

قدیری بیان کرد که یک رسانه حرفه‌ای می‌تواند الگوهای رفتاری جدیدی را به مردم ارائه دهد و با وجود ساختار مناسب، مردم در طول سال‌ها این الگوها را پذیرفته و به آن عمل کنند.

به عنوان مثال، او گفت که امروزه ضروری است مردم بدانند چگونه محصولات پروتئینی مانند شیر، گوشت و تخم‌مرغ تولید می‌شوند و اینکه خوراک دام مصرف شده توسط دام، از کجا تأمین می‌شود و به چه کیفیتی است.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران همچنین به اهمیت حضور فعال در نمایشگاه دام و طیور اشاره کرد. او با تأکید بر تحریم‌های نامنصفانه، باور داشت که این نمایشگاه می‌تواند تراز صادرات کشور در صنعت پروتئین حیوانی، به ویژه صنعت خوراک دام را به نفع تولیدکننده تغییر داده و کمبودها را در بخش‌های دیگر جبران کند.

او افزود که با بهره‌گیری بهینه از رسانه‌ها و رعایت استانداردهای جرسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در توسعه صنعت دام، طیور و آبزیان ایفا کنند.

با ارائه اطلاعات دقیق و صحیح در مورد روند تولید محصولات دامی و طیور، رسانه‌ها می‌توانند به تشکیل فرهنگی سازی در جامعه کمک کنند.

افزایش آگاهی عمومی درباره روند تولید، کیفیت محصولات، روش‌های بهره‌برداری بهینه و تأمین خوراک دام، می‌تواند باعث ایجاد بازار مناسب و توسعه این صنعت در کشور شود.

علاوه بر ارائه اطلاعات، رسانه‌ها می‌توانند نمایشگاه‌ها و رویدادهای مرتبط با صنعت دام و طیور را ترویج دهند. با گزارش‌ها و پوشش‌های خبری مستمر از این نمایشگاه‌ها، تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌توانند بازار خود را گسترش دهند و محصولات خود را به نمایش بگذارند. همچنین، ایجاد فضایی برای تبادل نظر و تعامل بین صنعتگران، مشتریان و سیاستگذاران نیز باعث توسعه و پیشرفت این صنعت می‌شود.

به طور کلی، رسانه‌ها می‌توانند با ارائه اطلاعات صحیح و دقیق، ترویج نمایشگاه‌ها و رویدادهای مرتبط و ایجاد فضایی برای تبادل نظر و تعامل، در توسعه صنعت دام، طیور و آبزیان کشور نقش موثری ایفا کنند.

محمد‌مهدی نهاوندی، عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان دام و طیور کشور، به طور کامل اظهار داشت: بایستی بیشتر به یک نکته توجه شود که صنعت دام و طیور، با وجود سهم ارزشمندی که در اقتصاد کشور دارد، به طور ناچیزی در افکار عمومی و رسانه‌ها حضور دارد و حق‌مطلب آن به خوبی رعایت نشده است. این بخش تجارتی حدود ۸ میلیارد دلار و حدود ۲۰ درصد کل واردات کشور را تشکیل می‌دهد، اما متأسفانه در رسانه‌ها به تصویر قوی و جدی از این حوزه توجه نشده است.

به علاوه، بسیاری از صنایع دیگر با حجم و تولید کمتر، توانسته‌اند از طریق رسانه‌ها در تصمیم‌گیری‌های کشوری نقش مهمی ایفا کنند و بخش خصوصی این صنایع توانسته است در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت کند.

اما متأسفانه، در این حوزه تاکنون فعالان بسیاری از ابزار رسانه‌ای قوی برخوردار نبوده‌اند و درباره تلاش‌ها و عملکردهای آنها اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی منصفانه‌ای انجام نشده است.

به دلیل این ضعف، به طور کلی سهمی در سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری‌های کلان نداریم و دیدگاه مردم و افکار عمومی نیز نسبت به این بخش دقیق و عادلانه نیست. امیدوارم که این رویداد شروعی برای افزایش سهم این صنف در افکار عمومی و رسانه‌ها باشد.

حجت‌الله ذبیحی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دارو و دامپزشکی کشور نیز در این نشست اظهار داشت: رسانه به معنای صدای مظلومیت تولید و صادرات و بخش کارگری است که تا به حال به آن توجه کافی نشده است. همواره تنش‌ها و فشارها بیشترین تأثیر را روی بخش تولید داشته‌اند، و این مسئله یکی از گرفتاری‌های کشور است.

اتحادیه واردکنندگان دام و طیور در سال‌های ۹۲ تا ۹۸ حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار صادرات داشته و تقریباً ۷ درصد مواد مورد نیااز خارج وارد می‌کرده است. اما به دلیل مشکلات مالی، تحریم‌ها و محدودیت‌های دیگر، صادرات این صنعت کاهش یافته است. اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دارو و دامپزشکی نیز مشکلاتی را برای صنعت دامپزشکی و داروسازی در کشور نقل می‌کند.

به طور کلی، این اظهارنظرها نشان می‌دهند که بخش دام و طیور و صنایع وابسته به آن در ایران با مشکلات متعددی روبه‌رو است. علاوه بر این، نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و توجه به این صنعت بسیار محدود بوده است. این مسئله منجر به کاهش سهم این صنعت در تصمیم‌گیری‌های کشوری و نادیده گرفته شدن مشکلات آن شده است.

در نهایت، امیدواریم که با افزایش آگاهی عمومی و توجه رسانه‌ها به بخش دام و طیور، مشکلات این صنعت در کشور کاهش یابد و نقش آن در اقتصاد و توسعه کشور تأثیرگذارتر شود.

“محمدرضا صدیقی‌پور”، عضو هیات مدیره و دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، نیز اظهار داشت: باید به نمایشگاه‌ها به گونه‌ای نگاه کنیم که آنها را به عنوان فرآیندی چند روزه در نظر نگیریم. نمایشگاه‌ها باید به صورت مداوم در طول سال، فعالیت رسانه‌ای و روشنگری خود را ادامه دهند و از طریق رسانه‌ها، مطالبات فعالان را به صورت مداوم در قالب‌های مختلف پیگیری کنند.

ما باید با همکاری به یک دیدگاه مشترک برسیم که در آن به صلاحیت صنعت و به‌دست آوردن سود جمعی در جامعه بپردازیم. بدون شک، این اهداف از طریق نشست‌ها، گفت‌وگوها، تولید ویدئوها و یادداشت‌ها قابل دستیابی هستند و می‌تواند به نتیجه مطلوبی منجر شود.

وی افزود: در هر صورت، هر سال ما نمایشگاه دام، طیور و تجهیزات وابسته ایران پلکس (IRAN PLEX) را برگزار می‌کنیم و مسئولانی هم حضور می‌یابند و انتقادات فعالان این حوزه را شنیده می‌کنند، اما از آنجا که به خوبی منعکس نمی‌شود، پیگیری نمی‌شود.

ارتباط ما با گروه رسانه‌ای “دنیای اقتصاد” می‌تواند واقعاً یک اتفاق خوب باشد و معتقدم که صدای بلند، تأثیر قوی‌تری دارد. به هر حال، حل مسائلی مانند تک‌نرخی ارز، چالش‌های مدیریت ضعیف واردات، عدم شفافیت در بخش عمده بازار و غیره، نیازمند صدای رسانه قوی‌تری است.

سید مهدی میرسلیمی، رئیس انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام، نیز گفت: اساس کار ما واردات است و طرف مقابل ما شرکت‌های خارجی هستند.

منبع :
خبرگزاری برنا

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا