اتحادیه اروپا (EU)، سازمان کشورهای اروپایی، در 1 نوامبر (November 1th) سال 1993 رسما برای نظارت بر یکپارچه‌سازی قوانین و عملکرد اعضای اروپایی خود در بخش‌های سیاسی و اقتصادی، تاسیس شد. معاهده فی‌مابین این کشورها به معاهده ماستریخت مشهور است.

هدف از تاسیس اتحادیه ماه نوامبر (November) و اجزای اصلی آن

هدف اصلی از تاسیس چنین سازمان چندملیتی، ایجاد یکپارچگی در سیاست خارجی، ارتقا امنیت،  تقویت قدرت اقتصادی کشورها، همکاری در امور پلیسی و قضایی بود. به دنبال هدف اصلی خود، اتحادیه اروپا سیستم پولی مشترکی تحت عنوان یورو را ابداع کرد که در سال 2002 جایگزین ارز رایج 12 کشور اروپایی، از میان 15 عضو آن زمان، گردید.

در ابتدا، اتحادیه اروپا محدود به اروپای غربی بود و در اوایل قرن بیست و یکم بود که به چندین کشور مرکزی و شرقی نیز توسعه یافت.

نهادهای اصلی اتحادیه اروپا عبارتند از:

european-union-institution
european-union-institution
  • جامعه اروپا: به جامعه کلی حاصل از اجماع کشورهای اروپایی در EU گفته می‌شود
  • شورای وزیران : مجموعه‌ای از وزرا در بخش‌های مختلف سیاسی و اقتصادی
  • کمیسیون اروپا : بخش بوروکراسی اداری اتحادیه
  • پارلمان اروپا : سازوکاری شبه به مجلس در کشورهای مختلف دارد
  • دادگستری اروپا : سیستمی قضایی برای حل مناقشات بین کشورهای اروپایی، تعریف نظام‌های قضایی واحد و کمک به آن‌ها در مسائل بین‌المللی
  • بانک مرکزی اروپا : کانون تعریف نقدینگی و قوانین مالی بانک‌های عضو اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا از یک ایده در تجمیع و تقویت قدرت کشورها برای مقابله با تهدیدات نظامی و توسعه اقتصادی آنها شکل گرفت. در سال 2012، ایده و سیاست‌های کلان این اتحادیه نائل به دریافت جایزه نوبل شد.

ارز Euro

پس از یک دهه آماده‌سازی، یورو، واحد پول مشترک اتحادیه اروپا، در 1 ژانویه سال 1991 راه‌ اندازی شد. برای سه سال اول، یورو یک ارز نامرئی بود که فقط برای اهداف حسابداری و پرداخت‌های الکترونیکی استفاده می‌شد. سکه‌ها و اسکناس‌ها در 1 ژانویه سال 2002 عرضه شدند تا در 12 کشور اتحادیه اروپا بزرگترین تغییر نقدینگی تاریخ آنها را ایجاد کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید