فورچون جهانی 500 چیست؟ فورچون جهانی 500 یک فهرست سالانه است که توسط مجله فورچون تهیه و منتشر می‌شود و 500 شرکت و شرکت برتر در ایالات متحده را بر اساس کل درآمد سال‌های مالی آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند این فهرست شامل شرکت‌های تجاری عمومی و شرکت‌های خصوصی است که گهگاه درآمد خود را منتشر می‌کنند.

ادگار پی اسمیت، سردبیر فورچون، ایده فورچون جهانی 500 را در سال 1955 مطرح کرد. لیست شرکت فورچون 500  نسبت به زیر مجموعه‌ها و فوق مجموعه‌های آن، فورچون 100 و فورچون 1000 بسیار محبوب است.

در بیشتر موارد، رتبه‌بندی بر اساس درآمد سالانه سال‌های مالی مورد بحث است. با استفاده از آمار درآمد عمومی، این فهرست شامل شرکت‌های دولتی و خصوصی می‌شود. بودن یک شرکت در لیست فورچون جهانی 500 اغلب نوعی اعتبار را به دریافت‌کنندگان می‌دهد. بیشتر شبیه نشان افتخار است.

فورچون جهانی 500: یک مرور کلی

هنری رابینسون لوس بنیانگذار مجله فورچون در سال 1929 بود. نسخه افتتاحیه سال بعد منتشر شد. از آن زمان به بعد فورچون به یکی از تاثیرگذارترین نشریات تجاری در جهان تبدیل شده است. در ابتدا نشریات ماهانه منتشر می‌شد، این مجله اکنون 16 نسخه در سال منتشر می‌کند و حضور آنلاین قوی دارد.

در سال 1955‎، مجله اولین رتبه‌بندی خود را در خصوص موفق‌ترین شرکت‌های دولتی و خصوصی در ایالات متحده منتشر کرد. ادگار پی اسمیت‎، سردبیر این ایده را مطرح کرد. هدف ارزیابی اندازه و نفوذ شرکت‌های آمریکایی در دوره‎ای بود که قدرت اقتصادی این کشور “مورد حسادت جهان” بود.

در ابتدا، این لیست دارای نام “Fortune Industrial 500” بود. با توجه به طولانی بودن آن، اختصار “Fortune Global 500” بعداً تصویب شد.

با این حال، در حالی که این لیست تمام شرکت‌های خصوصی و دولتی را پوشش می‌دهد، اغلب شرکت‌هایی را که نمی‌توانند صورت‌های مالی خود را به سازمان‌های دولتی خارج از کشور ارائه دهند، حذف می‌کند. اساساً شرکت‌های آمریکایی که توسط سایر شرکت‌ها ادغام شده‎اند و شرکت‌هایی که حداقل سه چهارم سال مالی جاری صورت‌های مالی جامع را گزارش نمی‌دهند، همه حذف شده‌‎اند.

در ابتدا، این فهرست شامل بیش از 1800 شرکت آمریکایی بوده است. اما، از زمانی که فورچون جهانی 500  شکل گرفت، این لیست کاملا تغییر کرده است. شرکت‌ها به دلیل ادغام و خرید (M&A)، تعدیل در تولید و ورشکستگی، به طور مداوم از لیست خارج می‌شوند.

اثرات رکود یک شرکت ممکن است به نابودی چندین شرکت از صنایع خاص منجر شود. علاوه بر این، لیست فورچون 500 اغلب نشان می‌دهد که اقتصاد شرکت تا چه اندازه قوی است و آیا پس از یک دوره عملکرد پایین، بهبودی حاصل شده است.

چه چیزی باعث تحسین بیشتر یک شرکت میشود؟

فهرست شرکت‌های برتر جهان با فورچون جهانی 500 پیچیده است، زیرا رتبه‌بندی تنها بر اساس اندازه یا درآمد نیست. نامزدهای لیست بر اساس درآمد خود انتخاب می‌شوند و سپس رتبه‌بندی با درک ویژگی‌های کیفی تعیین می‌شود.

به جای دادن نمره به شرکت بر اساس شهرت آن در میان عموم مردم، این ویژگی‌ها توسط گروهی بزرگ اما منتخب از همتایان حرف‌ه‎ای مورد بررسی قرار می‌گیرند که بینش خود را در مورد نحوه مدیریت خوب شرکت ارائه می‏‌دهند.

شرکتهای فورچون جهانی 500 چگونه رتبه‌بندی می‌شوند؟

لیست نامزدها با 1000 شرکت برتر آمریکایی دارای بیشترین درآمد و شرکت‎های غیر آمریکایی از Fortune’s Global 500 که حداقل 10 میلیارد دلار درآمد دارند، آغاز می‎‌شود.

سپس این فهرست به شرکت‌هایی با بالاترین درآمد در هر صنعت محدود می‌‎شود که در مجموع 680 مورد باقی می‌ماند. این شرکت‎ها توسط همتایان خود در هر صنعت ارزیابی می‌شوند. ارزیابان برای هر ویژگی یک عدد ارائه می‌دهند که یکی از آنها بهترین نمره ممکن است. یک شرکت برای فهرست‌بندی باید در نیمه بالای صنعت خود قرار گیرد.

مسئولین تعیین رتبه‌بندی

شبکه‌ه‎ای متشکل از مدیران هیئت مدیره، مدیران و تحلیلگران به طور روزانه این شرکت‎های پردرآمد را زیر نظر دارند. این 3،770 کارمند تجاری داخلی، مشارکت فعالی در بازارهای مربوطه دارند و آنها را واجد شرایط می‎دانند تا به شرکت‎های موجود در صنایع خود بر اساس معیارهای انتخاب شده امتیاز دهند.

رتبه‌بندی شرکتها

 1. معیارهای کمّی؛ روش‌شناسی

رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس کل درآمد سال‌های مالی مربوطه در 31 مارس 2012 یا قبل از آن به پایان رسیده است. همه شرکت‌های موجود در لیست باید داده‌های مالی را منتشر کرده و بخشی یا تمام ارقام خود را به یک سازمان دولتی گزارش دهند.

موارد زیر برخی از برجسته‌ترین عوامل برای رتبه‌بندی شرکت‌های موجود در لیست است.

1-1. رشد فروش

افزایش فروش یک شرکت اغلب به عنوان عاملی برای تعیین رشد یا عدم رشد آن در نظر گرفته می‌شود. این برای سرمایه گذاران بسیار مهم است. وضعیت اقتصاد نیز بازتاب رشد فروش آن است.

در دوران فعالیت قوی اقتصادی، می‌توان انتظار داشت که درآمد شرکت افزایش یابد. اساساً، وقتی فروش یک شرکت سریعتر از اقتصاد وسیع‌تر در بازارهایی که در آن فعالیت می‌کند افزایش می‌یابد، این شرکت به وضوح در نتیجه برخی فرآیندهای داخلی، بازار را شکست می‌دهد. عوامل دیگر نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •      محصولی با کیفیت بالاتر
 •      هزینه تولید کمتر
 •      روش‌های ارائه خدمات
 •      خدمات و پشتیبانی برتر از مشتریان
 •      بهبود محصول یا فرآیند

شرکت‌های موجود در لیست فورچون جهانی 500  اغلب معیارهای موفقیت متعددی دارند که رقبا ممکن است سعی کنند از آنها تقلید کنند.

2-1. داراییهای شرکت

شرکت‌های فورچون جهانی 500  نیز ممکن است دارایی‌های بزرگ و در حال گسترش داشته باشند. هرگونه ارزش اقتصادی که شرکت مالک آن است، مانند پول نقد، اوراق بهادار، حسابهای دریافتی، موجودی، تجهیزات اداری و اموال، در رده دارایی قرار می‎گیرد.

3-1. درآمد

سود یک شرکت با کسر درآمدهای آن از هزینه فروش، هزینه‎های عملیاتی و مالیات محاسبه می‎شود. سودها، اغلب، مهمترین فاکتور تاثیرگذار بر قیمت سهام یک شرکت هستند.

ارقام درآمدی شامل شرکت‌های تابعه تلفیقی و درآمدهای گزارش شده از عملیات متوقف شده است، اما مالیات‌های غیر مستقیم را شامل نمی‎شود. برای بانک‌ها، درآمد مجموع درآمد ناخالص سود و درآمد ناخالص غیرسود است. برای شرکت‌های بیمه متقابل، درآمد شامل حق بیمه و درآمد مستمری، درآمد سرمایه‏‌گذاری، سود یا زیان سرمایه تحقق یافته و سایر درآمدها است، اما سپرده‌ها را شامل نمی‌شود.

4-1. سرمایه‌گذاری

اصطلاح “سرمایه” به طور اساسی شامل مجموع بدهی‎های بلندمدت یک شرکت، سهام و سود انباشته است. همچنین به عنوان سرمایه سرمایه‌گذاری شده شناخته می‎شود. قیمت بازار کل یک شرکت یا ارزش بازار آن را می‎توان با ضرب تعداد سهام در قیمت هر سهم محاسبه کرد.

5-1. سود

در محاسبات فورچون حهانی 500، سودها بعد از مالیات، پس از اعتبارات یا هزینه‌های فوق‎العاده، اثرات تجمعی تغییرات حسابداری و منافع غیرقابل کنترل، اما قبل از سودهای ترجیحی نشان داده می‌شوند. ارقام درآمد و سود برای شرکت‌های غیر آمریکایی به دلار آمریکا با نرخ متوسط ارز در طول سال مالی هر شرکت (منتهی به 31 دسامبر 2011، مگر اینکه به گونه دیگری ذکر شده باشد) تبدیل شده است.

6-1. ترازنامه

ترازنامه دارایی‌های نشان داده شده در پایان سال مالی شرکت است. حقوق صاحبان سهام عبارت است از مجموع سهام سرمایه، سرمایه پرداخت شده و سود انباشته در همان تاریخ. اما منافع غیرقابل کنترل(ارقام کمتر) را شامل نمی‌‎شود. ارقام مربوط به شرکت‌های غیر آمریکایی به دلار آمریکا با نرخ ارز در پایان سال مالی هر شرکت تبدیل شده است.

7-1. کارکنان

رقمی که از کارکنان نشان داده می‎شود یا در پایان سال مالی است یا میانگین سالانه، همانطور که توسط شرکت منتشر شده است. در مواردی که تفکیک بین کارکنان تمام وقت و نیمه وقت ارائه می‎شود، یک کارمند نیمه وقت به عنوان نیمی از کارمند تمام وقت در نظر گرفته می‎شود.

8-1. میانگین

هیچ تلاشی برای محاسبه میانگین در گروه‌هایی با کمتر از چهار شرکت انجام نشده است. میانگین تغییرات سود، شرکت‌هایی را که در سال 2010 پول از دست داده‎اند یا در هر دو سال 2010 و 2011 ضرر کرده‌اند در بر نمی‌گیرد، زیرا در چنین مواردی نمی‌‎توان درصد قابل توجهی از تغییرات را محاسبه کرد.

 1. معیارهای کیفی فورچون جهانی 500 برای انتخاب شرکت‌های برتر

 • کیفیت مدیریت و رهبری
 • کیفیت محصولات و خدمات
 • نوآوری
 • مسئولیت اجتماعی
 • استفاده عاقلانه از دارایی های شرکت
 • اثربخشی در اداره یک تجارت جهانی
 • ارزش به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت
 • استحکام موقعیت مالی
 • توانایی جذب و حفظ استعداد

 1-2. پنج مهارت رهبری

پنج مهارت رهبری ضروری وجود دارد که رهبری قوی را در یک شرکت تعریف می‌کند. آن مهارت‌ها عبارتند از:

 1. توسعه خود
 2. توسعه تیم
 3. تفکر و عمل استراتژیک
 4. عمل اخلاقی و ذهن مدنی
 5. نوآوری

2-2. کیفیت محصولات و خدمات

کیفیت محصول/خدمات بر اساس این است که آیا محصول، مشکل واقعی را حل می کند، کاربر پسند است، کارآمد است و به چیزی تبدیل می‎شود که کاربر به آن وابسته است.

3-2. نوآوری

چهار نوع متداول از نوآوری وجود دارد که شرکت‎ها برای بهبود محصولات، خدمات و فرایندهای خود استفاده می کنند:

 1. نوآوری معماری زمانی است که فناوری موجود در بازارهای جدید به کار گرفته شود.
 2. نوآوری فزاینده زمانی است که از فناوری موجود برای افزایش ارزش برای مشتری در بازارهای موجود استفاده می شود.
 3. نوآوری مخرب یا مخفی زمانی است که فناوری جدید در بازارهای موجود به کار گرفته شود.
 4. نوآوری رادیکال زمانی است که فناوری جدید در بازارهای جدید به کار گرفته می شود (این تعریفی است که اکثر مردم وقتی به نوآوری فکر می کنند).

4-2. مسئولیت اجتماعی

مسئولیت اجتماعی تعهدی است که شرکت‌های برتر باید به نحوی انجام دهند که در جهت منافع جامعه باشد. در یک جامعه، مسئولیت شرکت این است که به گونه‌ه‎ای عمل کند که برای جامعه مفید یا حداقل مضر نباشد.

مسئولیت اجتماعی یک اصطلاح گسترده برای انواع مختلف اقدامات بشردوستانه است. چهار ستون مسئولیت اجتماعی شرکت ها در ارزشگذاری‎های فورچون جهانی 500 عبارتند از:

نیکوکاری: تلاش با استفاده از هدایای استراتژیک برای کمک به مردم در حل مشکلات طولانی مدت.

کار: رفتار ، تنوع و رضایت نیروی کار شرکت.

حفاظت از محیط زیست: تجزیه و تحلیل عمیق ردپای محیط زیستی شما و تلاش های شما برای کاهش بیش از حد مقررات دولتی.

داوطلب شدن: اهداء وقت و استعداد برای ایجاد تأثیر مستقیم و فوری.

5-2. مدیریت دارایی‌های شرکت

حفظ موجودی دقیق دارایی ها ضروری است، از جمله پیگیری نوع، مکان و شخص مسئول هر دارایی.

استفاده از نرم افزار مدیریت دارایی برخلاف صفحات گسترده ساده می تواند به کاهش خطاهای انسانی در موجودی و ارزش‎گذاری کمک کند. این نرم افزار می تواند به برنامه‌ریزی نگهداری، محاسبه استهلاک و گزارش دارایی‌ها کمک کند. سخت افزار مدیریت دارایی مانند برچسب ها و بارکدها به شناسایی دارایی ها کمک می‌کند. از منظر فورچون جهانی 500 دارایی‌های جدید باید فوراً به سیستم اضافه شوند.

6-2. فورچون و اثربخشی در مقیاس جهانی

اثربخشی یک شرکت توانایی آن برای تولید نتایج یا خروجی مطلوب است. وقتی یک طرح تجاری نتایج مورد نظر را داشته باشد، شرکت برتر تلقی می‌‎شود. برای این فهرست، فورچون جهانی 500 اثربخش بودن را در مقیاس جهانی در نظر می‌گیرد.

7-2. ارزش آفرینی بلند مدت

از منظر فورچون جهانی 500، شرکت‎ها باید برای تضمین ارزش بلندمدت مالی، اجتماعی و زیست محیطی برای یک مدل اقتصادی پایدار اقداماتی را انجام دهند.

8-2. استحکام موقعیت مالی شرکت

“از لحاظ مالی سالم” اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت رفاه مالی استفاده می‎شود. فورچون جهانی 500 وضعیت مالی یک تجارت با صورت جریان وجوه نقد، صورت سود و زیان و ترازنامه اندازه‎گیری می‎کند.

9-2. جذب و حفظ استعدادهای برتر

روش های خاصی توسط شرکت‎ها برای بهبود نتایج تلاش‎های جذب شده اجرا می‎شود. با شناسایی ماموریت و ارزشهای خود، شرکت‎ها می‎توانند بر اساس مهارتهای لازم برای پیشرفت آنها، استخدام کنند. حفظ فرهنگ کارمند-محور توانایی جذب و حفظ نیرو را افزایش می‎دهد در حالی که نوآوری، رضایت مشتری و سود را افزایش می‎دهد.

منظور از شهرت آنلاین چیست؟

شهرت آنلاین یک شرکت درک عمومی یک شرکت بر اساس فعالیت‎های آنلاین مانند توزیع محتوا، تعامل با و بین کاربران وب، فعالیت شبکه‎های اجتماعی، بررسی‎های آنلاین و موارد دیگر است. شهرت می‎تواند بر ارزش یک شرکت تأثیر بگذارد و باید با دقت کنترل و مدیریت شود.

همانطور که قبلا اشاره شد فورچون هر سال 500 شرکت را که به ترتیب برتری، معیارهای آن را کسب کرده‌‎اند اعلام می‌کند.


در اینجا 500 شرکت برتر فورچون جهانی 500 در سال 2021 را به شرح زیر نام می‌بریم:

رتبه قبلی تعداد کارکنان کشور نام شرکت رتبه
1 2,300,000 United states Walmart 1
3 896,360 China State Grid 2
9 1,298,000 USA Amazon 3
4 1,242,245 China China National Petroleum 4
2 553,833 China Sinopec Group 5
12 147,000 USA Apple 6
13 256,500 USA CVS Health 7
15 330,000 USA UnitedHealth Group 8
10 366,283 Japan Toyota Motor 9
7 662,575 Germany Volkswagen 10
14 360,000 USA Berkshire Hathaway 11
16 67,500 USA McKesson 12
18 356,864 China China State Construction Engineering 13
6 79,800 Saudi Arabia Saudi Aramco 14
19 267,937 South Korea Samsung Electronics 15
21 362,035 China Ping An Insurance 16
23 21,500 USA AmerisourceBergen 17
8 68,100 Britain BP 18
5 87,000 Netherlands Royal Dutch Shell 19
24 439,787 China Industrial & Commercial Bank of China 20
29 135,301 USA Alphabet 21
26 878,429 Taiwan Hon Hai Precision Industry 22
11 72,000 USA Exxon Mobil 23
20 288,481 Germany Daimler 24
30 373,814 China China Construction Bank 25
22 230,760 USA AT&T 26
33 214,500 USA Costco Wholesale 27
32 72,963 USA Cigna 28
35 462,592 China Agricultural Bank of China 29
37 48,000 USA Cardinal Health 30
27 8,619 Singapore Trafigura Group 31
45 183,417 China China Life Insurance 32
47 163,000 USA Microsoft 33
17 87,822 Switzerland Glencore 34
50 308,483 China China Railway Engineering Group 35
41 277,000 USA Walgreens Boots Alliance 36
28 263,284 Netherlands EXOR Group 37
46 150,269 Germany Allianz 38
43 309,084 China Bank of China 39
51 465,000 USA Kroger 40
59 504,800 USA Home Depot 41
54 364,632 China China Railway Construction 42
38 255,351 USA JPMorgan Chase 43
49 197,000 China Huawei Investment & Holding 44
44 132,200 USA Verizon Communications 45
34 96,595 France AXA 46
31 186,000 USA Ford Motor 47
39 211,374 Japan Honda Motor 48
40 155,000 USA General Motors 49
68 83,400 USA Anthem 50
42 82,997 Japan Mitsubishi 51
25 105,476 France TotalEnergies 52
86 226,291 Germany Deutsche Telekom 53
56 120,726 Germany BMW Group 54
62 324,667 Japan Nippon Telegraph and Telephone 55
65 455,721 China China Mobile Communications 56
127 71,300 USA Centene 57
60 243,612 Japan Japan Post Holdings 58
102 314,906 China JD.com 59
52 143,261 China SAIC Motor 60
78 213,438 China China Communications Construction 61
53 7,700 USA Fannie Mae 62
132 251,462 China Alibaba Group Holding 63
63 168,000 USA Comcast 64
92 205,015 China China Minmetals 65
89 121,002 China China FAW Group 66
107 118,496 China Hengli Group 67
91 20,180 China Amer International Group 68
79 370,955 China China Resources 69
295 244,832 China Shandong Energy Group 70
72 148,887 Japan Itochu 71
111 234,570 China China Baowu Steel Group 72
66 72,644 Italy Assicurazioni Generali 73
90 827,231 China China Post Group 74
36 47,736 USA Chevron 75
81 158,000 USA Dell Technologies 76
58 212,505 USA Bank of America 77
117 409,000 USA Target 78
82 273,000 Switzerland Nestlé 79
137 280,000 USA Lowe’s 80
48 57,900 USA Marathon Petroleum 81
70 210,153 USA Citigroup 82
84 122,814 South Korea Hyundai Motor 83
55 467,000 Russia Gazprom 84
100 145,756 China Dongfeng Motor 85
144 58,604 USA Facebook 86
128 249,000 Netherlands Royal Ahold Delhaize 87
122 109,700 Japan Sony 88
129 408,255 USA United Parcel Service 89
112 193,494 China People’s Insurance Co. of China 90
105 288,974 China China Southern Power Grid 91
64 80,058 China China National Offshore Oil 92
67 73,817 France Crédit Agricole 93
104 134,500 USA Johnson & Johnson 94
106 350,864 Japan Hitachi 95
98 322,164 France Carrefour 96
99 193,319 France BNP Paribas 97
95 395,034 Germany Bosch Group 98
103 242,911 Britain Tesco 99
115 282,073 Japan AEON 100

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید