معرفی سهام داو جونز

سهام داو جونز یا میانگین صنعتی داوجونز (DJIA)، که با نام داو ۳۰ نیز شناخته می‎‌شود، یک شاخص بازار سهام است که ۳۰ شرکت بزرگ و دولتی را که در بورس نیویورک (NYSE) و NASDAQ معامله می‎‌شوند، تحت مالکیت عمومی قرار می‎‌دهد. نام داو جونز برگرفته از نام چارلز داو است که این شاخص را در سال ۱۸۹۶ به همراه شریک تجاری خود ادوارد جونز ایجاد کرد.

آشنایی با سهام داوجونز

سهام داوجونز دومین شاخص قدیمی بازار ایالات متحده است. نام نخست آن Dow Jones Transportation Average (DJTA) بود. DJIA (آشنایی با میانگین صنعتی داوجونز) که اغلب به عنوان “داو” شناخته می‎‌شود، یکی از پربیننده‎‌ترین شاخص‎‌های بازار سهام در جهان است. در حالی که داو طیف وسیعی از شرکت‎ها را شامل می‎‌شود ، همه آن‌ها را می‎‌توان به عنوان شرکت‎‌های دارای سهام مرغوب با درآمد مداوم توصیف کرد.

هنگامی که سهام در ابتدا در سال ۱۸۹۶ راه‎اندازی شد، تنها شامل ۱۲ شرکت بود. این شرکت‎‌ها عمدتا در بخش صنعتی از جمله راه‎‌آهن، پنبه، گاز، شکر، تنباکو و نفت بودند.

در اوایل قرن بیستم، عملکرد شرکت‌های صنعتی معمولاً با نرخ رشد کلی اقتصاد مرتبط بود. این امر رابطه بین عملکرد داو و کل اقتصاد را تثبیت کرد. حتی امروزه، برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، یک داو با عملکرد قوی با یک اقتصاد قوی برابر است (در حالی که داو با عملکرد ضعیف نشان‌دهنده کند شدن اقتصاد است).

با تغییر اقتصاد در طول زمان، ترکیب شاخص نیز تغییر می‌کند. هنگامی که ارتباط یک شرکت با روندهای فعلی اقتصاد کمتر ‎شود، بخشی از سهام داوجونز ممکن است کنار گذاشته شود و نام جدیدی جایگزین شود که تغییر را بهتر نشان دهد.

شرکتی که درصد زیادی از سرمایه بازار خود را به دلیل مشکلات مالی از دست می‌دهد ممکن است از داو حذف شود. سرمایه بازار روشی است برای اندازه‌گیری ارزش یک شرکت با ضرب تعداد سهام موجود در قیمت سهام آن.

به سهام با قیمت سهم بالاتر، وزن بیشتری در شاخص داده می‌شود. بنابراین حرکت درصد بیشتر در یک جزء با قیمت بالاتر، تأثیر بیشتری بر ارزش محاسبه شده نهایی خواهد داشت. در سال‌های اولیه فعالیت سهام داو جونز، چارلز داو با تقسیم قیمت سهام دوازده عضو داو بر ۱۲ محاسبه میانگین را انجام می‌داد.

نتیجه نهایی یک میانگین ساده بود. با گذشت زمان، اضافات و تفریق‌هایی در شاخص وجود داشت، مانند ادغام و تقسیم سهام که باید حساب می‌شد. در این مرحله، یک محاسبه میانگین ساده دیگر منطقی نبود.

تقسیم کننده داو و محاسبه شاخص

تقسیم کننده داو برای رسیدگی به مسئله میانگین ساده ایجاد شده است. تقسیم‌کننده یک عدد ثابت از پیش تعیین شده است که برای تعیین تأثیر حرکت یک نقطه‌ای در هر یک از تقریبا ۳۰ سهم که در داو است، استفاده می‌شود. مواردی وجود داشته است که باید تقسیم‌کننده را تغییر داد تا ارزش داو ثابت بماند. تقسیم کننده داو در اکتبر ۲۰۲۱؛ ۰.۱۵۱۸۸۵۱۶۹۲۵۱۹۸.۲ بود.

داو با استفاده از میانگین حسابی موزون محاسبه نمی‎‌شود و نشان‎‌دهنده سرمایه بازار شرکت‎‌های اجزای آن (برخلاف S&P 500) نیست. در عوض، مجموع قیمت یک سهم از سهام را برای همه اجزا، نشان می‎‌دهد. بنابراین، حرکت یک نقطه‎‌ای در هر یک از اجزای سهام، شاخص را با تعداد یکسانی از نقاط جابجا می‎‌کند.

اجزای شاخص سهام داو جونز

این شاخص به طور مکرر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا جایگزین شرکت‌‌هایی که دیگر معیارهای فهرست‌بندی را ندارند، با شرکت‌هایی که این معیارها را دارند جایگزین شوند. تا سال ۱۹۲۸، این شاخص به ۳۰ جزء افزایش یافت. از آن زمان ترکیب آن بارها تغییر کرده است.

اولین تغییر تنها سه ماه پس از راه‌اندازی شاخص جزء ۳۰ انجام شد. در چند سال اول تا زمان رکود بزرگ، تغییرات زیادی در اجزای آن ایجاد شد. اولین تغییر در مقیاس بزرگ در سال ۱۹۳۲ بود، زمانی که هشت سهام در داو جایگزین شدند.

در ۲۴ آگوست ۲۰۲۰، Salesforce ، Amgen و Honeywell به سهام داو جونز اضافه شدند و جایگزین ExxonMobil ، Pfizer و Raytheon Technologies شدند.

جدول زیر شرکت های موجود در سهام داوجونز تا اکتبر ۲۰۲۱ را بر اساس حروف الفبا فهرست می‌کند:

 ۳۰ شرکت میانگین صنعتی داو جونز در سال تا اکتبر ۲۰۲۱

           

شرکت               نماد اضافه شده در سال
۳M MMM ۱۹۷۶
American Express AXP ۱۹۸۲
Amgen AMGN ۲۰۲۰
Apple Inc. AAPL ۲۰۱۵
Boeing BA ۱۹۸۷
Caterpillar CAT ۱۹۹۱
Chevron CVX ۲۰۰۸
Cisco Systems CSCO ۲۰۰۹
The Coca-Cola Company KO ۱۹۸۷
Dow Inc. DOW ۲۰۱۹
Goldman Sachs GS ۲۰۱۳
The Home Depot HD ۱۹۹۹
Honeywell HON ۲۰۲۰
IBM IBM ۱۹۷۹
Intel INTC ۱۹۹۹
Johnson & Johnson JNJ ۱۹۹۷
JPMorgan Chase JPM ۱۹۹۱
McDonald’s MCD ۱۹۸۵
Merck & Co. MRK ۱۹۷۹
Microsoft MSFT ۱۹۹۹
NIKE NKE ۲۰۱۳
Proctor & Gamble PG ۱۹۳۲
Salesforce CRM ۲۰۲۰
The Travelers Companies TRV ۲۰۰۹
UnitedHealth Group UNH ۲۰۱۲
Verizon VZ ۲۰۰۴
Visa V ۲۰۱۳
Walmart WMT ۱۹۹۷
Walgreens Boots Alliance WBA ۲۰۱۸
The Walt Disney Company DIS ۱۹۹۱

تعریف میانگین صنعتی داوجونز

شاخص میانگین صنعتی داوجونز معانی مختلفی دارد، به ویژه:

 1. این یک شاخص آنلاین عینی از وضعیت اقتصاد ایالات متحده است که به عنوان میانگین حسابی قیمت سهام ۳۰ شرکت بزرگ ایالات متحده نشان داده می‌شود. این قیمت‎ها رشد، سقوط یا ثابت بودن همه اقتصادها را در زمان واقعی نشان می‌دهد.
 2. این یک شاخص پیشرو برای تشخیص بحران‌های اقتصادی قریب‌الوقوع جهانی است که هر ۱۰ تا ۱۱ سال یک بار رخ می‌دهد. واضح است که در آغاز فورس ماژور مالی و اقتصادی جهانی، بزرگترین شرکت‌ها شروع به برداشتن سرمایه‌گذاری خود، بهینه‌سازی هزینه‌ها، متوقف کردن تحقیقات گران‎قیمت و راه‌اندازی و تبلیغات پرهزینه و عرضه محصولات جدید در بازار می‌کنند.
 3. شاخص میانگین صنعتی داوجونز یک استاندارد شناخته شده برای بازگشت سرمایه است. ۵۴ درصد از آمریکایی‌ها به لطف معاملات آتی شاخص داو جونز سهامدار هستند که با خرید آن سرمایه‌گذار هر سال ۵ تا ۹ درصد از رشد شاخص را دریافت می‌کند.
 4. شاخص میانگین صنعتی داوجونز یک ابزار بسیار سیال و به طور کلی ساده برای تجارت مستقل در NYSE (بورس اوراق بهادار نیویورک) یا از طریق CFD است.

محدودیت های میانگین صنعتی داوجونز

بسیاری از منتقدان داو استدلال می‎‌کنند که وضعیت اقتصادی ایالات متحده را نشان نمی‎‌دهد زیرا تنها شامل ۳۰ شرکت بزرگ آمریکایی است. آنها معتقدند تعداد شرکت‎‌ها بسیار کم است و از شرکت‎‌های با اندازه‎‌های مختلف غفلت می‎‌کند. بسیاری از منتقدان بر این باورند که S&P 500 نماینده بهتری برای اقتصاد است زیرا شرکت‌‎های بیشتری را شامل می‎‌شود ، ۵۰۰ در مقابل ۳۰.

مهم: S&P 500 در یک، سه، پنج و ۱۰ سال گذشته عملکرد بهتری نسبت به سهام داو جونز داشته است.

برخی دیگر از محدودیت‌های سهام داو جونز را به شرح زیر می‌توان بیان کرد:

 • برای تقسیم سهام یا سود سهام تنظیم نشده است

هنگامی که تقسیم سهام اتفاق می‌افتد، چه سنتی و چه معکوس، قیمت سهم سهام تغییر می‌کند زیرا ارزش هر سهم تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، می‌گویند ABC در هر سهم ۱۰۰۰ دلار معامله می‌شود و شرکت تصمیم می‌گیرد که قیمت بالای سهام مانعی برای سرمایه‌‎گذاران جدید و کوچکتر باشد. برای جذب مخاطبان بیشتر، شرکت ممکن است تقسیم سنتی سهام را با نرخ ۵ تا ۱ اجرا کند. این بدان معناست که هر سهم در بازار قبل از تقسیم، به پنج سهم پس از تقسیم تبدیل می‌شود و هر کدام ۲۰۰ دلار معامله می‌شود یا یک پنجم قیمت پیش از تقسیم.

در تقسیم معکوس، شرکتی – که اغلب با مشکل روبرو است – سهام را برای افزایش قیمت سهام به ازای هر سهم ادغام می‌کند و این امر باعث جذابیت بیشتر سرمایه‌گذاران نهادی و یا رعایت استانداردهای بورسی که در آن فهرست شده‎اند می‌شود.

این حرکات برای افزایش جذابیت سهام داو جونز انجام می‌شوند و بر اساس میانگین داو محاسبه نمی‌شوند. برخی معتقدند که این بدان معناست که ارزش Dow بیش از حد متورم شده است.

 • تناسب با قیمت بیش از تناسب با درصد

برای سرمایه‌گذاران متوسط، قیمت به اندازه درصد سود مهم نیست. به این فکر کنید، آیا ترجیح می‌دهید سود ۱ دلاری روی یک سهم ۱۰۰ دلاری داشته باشید یا سود ۱ دلاری روی یک سهم ۱۰ دلاری؟ البته، شما می‌خواهید در این مورد صاحب سهام ۱۰ دلاری باشید زیرا ۱۰ درصد افزایش سود خواهید داشت در حالی که در سهام ۱۰۰ دلاری تنها ۱ درصد افزایش خواهید داشت و این تفاوت بزرگی است.

با این حال، به عنوان یک شاخص وزنی قیمت، عکس این امر برای سهام داوجونز صادق است. هر دوی این حرکت‌ها در محاسبه میانگین از اهمیت یکسانی برخوردار خواهند بود، ویژگی‎ای که بسیاری معتقدند عدم اطمینان بیشتری در مورد اعتبار خود میانگین می افزاید.

به عبارت دیگر، منتقدان معتقدند که در نظر گرفتن فقط قیمت سهام در محاسبه، به اندازه در نظر گرفتن محدودیت بازار یک شرکت، بازتاب دهنده عملکرد یک شرکت نیست. به این ترتیب، شرکتی با قیمت سهام بیشتر اما سرانه بازار کوچکتر، وزن بیشتری نسبت به شرکتی با قیمت سهام کمتر اما سرمایه بازار بزرگتر دارد که اندازه واقعی یک شرکت را ضعیف نشان می‌دهد.

 • نمایندگی کوچک

در نهایت، منتقدان سهام داوجونز همچنین استدلال می‌کنند که این تصویر دقیقی از بازار سهام به طور کلی نیست، زیرا بخش‌های عظیمی از بازار فاقد نمایندگی در شاخص هستند. هیچ شرکتی با ارزش متوسط وجود ندارد. همه اجزای سهام داو جونز شرکت‌های بزرگ دارای سهام مرغوب هستند که ممکن است ثروت همه مشاغل موجود در بازار را نشان ندهد و برخی معتقدند حتی جهان گسترده‌تری از سهام بزرگ را نشان نمی‌دهد.

شاخص نظری داوجونز

شاخص نظری داوجونز در محاسبات روزانه خود به جای قیمت‌های پایانی اجزای شاخص؛ از میانگین قیمت بالا و پایین برای هر یک از حقوق صاحبان سهام استفاده می‌کند. این روش متضمن این است که همه سهام به طور همزمان به نقاط بالا و پایین خود برسند و این در واقعیت یک اتفاق نادر است. با این حال، این روش برای محاسبه شاخص سهام داوجونز تصویر بهتری از معامله شاخص را به طور متوسط در ساعات بازار ارائه می‌دهد.

شاخص نظری داو جونز را نباید با نظریه داو اشتباه گرفت، یک نظریه مالی که پیش‎بینی می‌کند اگر یکی از میانگین‌های آن بالاتر از بالاترین سطح قبلی باشد، بازار در روند صعودی قرار دارد.

تاریخچه محاسبه میانگین صنعتی داوجونز

چارلز داو و ادوارد جونز در سال ۱۸۹۶ میانگین صنعتی داوجونز را تاسیس کردند، از جمله ۱۲ شرکت که به نظر آنها به طور گسترده‌ای نشان‎دهنده قدرت یا ضعف بازار سهام کشور است. به عبارت دیگر، سهم با قیمت سهم بالاتر در محاسبه کلی شاخص، وزن بیشتری پیدا می‌کند.

تقسیم‌کننده داو مقدار عددی است که برای محاسبه سطح میانگین صنعتی داو جونز استفاده می‌شود. اساساً میانگین صنعتی داوجونز با جمع آوری تمام قیمت سهام ۳۰ جزء آن و تقسیم مبلغ بر تقسیم‌کننده محاسبه می‌شود. با این حال، تقسیم‌کننده به طور مداوم برای اقدامات شرکت مانند پرداخت سود سهام و تقسیم سهام تنظیم می‌شود.

همچنین این شاخص با گذر زمان با وارد شدن یا خارج شدن سهام از شاخص تغییر می‌کند و سایر رویدادها مانند ادغام یا تقسیم سهام بر تعداد و قیمت سهام تحت پوشش شاخص تأثیر می‌گذارد. این تعدیلات امکان مقایسه روان‎تر قیمت شاخص را در طول زمان می‌دهد، حتی اگر رابطه بین قیمت واقعی سهام در شاخص و ارزش خود شاخص را مبهم کند.

میانگین بازار چیست؟

میانگین بازار مجموع تمام ارزش‌های جاری دارایی‌های گروه را محاسبه می‌کند و سپس آن را بر تعداد کل سهام گروه تقسیم می‌کند که ممکن است شامل عوامل مختلف وزن‎دهی یا عادی‎سازی باشد.

درک میانگینهای بازار

اندازه‌گیری میانگین بازار یک روش ساده برای ارزیابی سطح قیمت گروهی از دارایی‌ها مانند سهام است.

به عنوان مثال، میانگین صنعتی داوجونز (DJIA)، که میانگین وزنی قیمت است، ۳۰ سهم از سهام مرغوب ذکر شده در NYSE را پوشش می‌دهد و به طور گسترده‌ای برای ردیابی عملکرد کلی بازار سهام ایالات متحده استفاده می‌شود.

اساساً قیمت سهام ۳۰ جزء خود را می‎گیرد و سپس آنها را بر “تقسیم‌کننده داو” که عددی کمتر از یک است تقسیم می‌کند. تقسیم‌کننده شاخص به طور مداوم برای اقدامات شرکت مانند پرداخت سود سهام و تقسیم سهام تعدیل می‌شود.

میانگین صنعتی داو جونز چگونه کار می کند؟

میانگین صنعتی داو جونز برای اندازه‌گیری حرکات شرکت‌های پیشرو در ایالات متحده که در فعالیت‌های صنعتی مشغول هستند، ایجاد شد. از شاخص وزنی قیمت استفاده می‌کند، به این معنی که سهام با قیمت سهم بیشتر وزن بیشتری در شاخص نسبت به سهام با قیمت سهم پایین دارند. در ابتدا، داو با افزودن قیمت سهام ۱۲ شرکت و تقسیم بر ۱۲، میانگین‌ها را محاسبه کرد. بعداً، محاسبه شاخص تغییر کرد تا اهمیت نسبی هر جزء را بر اساس چند درصد از ارزش کل شاخص نشان دهد.

میانگین صنعتی داوجونز یک شاخص وزنی قیمت امروز است، جایی که قیمت ۳۰ سهم موجود در شاخص را با هم جمع کرده و سپس بر تقسیم‌کننده‎ای که به تقسیم‌کننده داو معروف است تقسیم می‌شود. تقسیم‌کننده برای مقابله با تأثیر برخی تغییرات ساختاری مانند تجزیه سهام وجود دارد.

به عنوان مثال، اگر یک شاخص شامل سه سهم با قیمت سهم ۱۳ دلار، ۱۷ دلار و ۷۰ دلار باشد، در این صورت بالاترین قیمت سهام، ۷۰ درصد از ارزش کل سهام در شاخص را شامل می‌شود. بنابراین، افزایش ۱۰ درصدی قیمت آن سهام تأثیر بیشتری بر ارزش کل شاخص کل خواهد داشت تا افزایش ۱۰ درصدی قیمت سهام ۱۳ دلاری.

نحوه استفاده از میانگین صنعتی داوجونز

روش‌های مختلفی وجود دارد که میانگین صنعتی داوجونز می‌تواند برای سرمایه‌گذاران و اقتصاددانان استفاده شود. برخی از رایج‌‎ترین موارد استفاده از شاخص عبارتند از:

 1. به عنوان معیار

سهام داو جونز یکی از سه شاخص بازار معیار پرکاربرد در ایالات متحده است، که دو مورد دیگر شاخص S&P 500 و شاخص نزدک مرکب است. معیارها یک روش عالی برای تعیین عملکرد خوب یا ضعیف سبد سرمایه‌گذاری شما یا یک سرمایه‌گذاری واحد نسبت به بازار کلی هستند.

اگر بازده پورتفولیوی شما از بازده پورتفولیوی داو پیشی گرفت، منطقی است که بگویید خوب کار می‌کنید و استراتژی سرمایه‌گذاری شما ارزش استفاده دارد. از سوی دیگر، اگر از شاخص ضعیف عمل می‌کنید، ممکن است ایده خوبی باشد که پورتفولیوی خود را بررسی کنید. شما می‌توانید هر دارایی را با شاخص مقایسه کنید تا مشخص کنید کدام دارایی شما را عقب می‎اندازد و یا از شر آنها خلاص شوید یا در صورت مشاهده الگوی در حال ظهور، استراتژی خود را تنظیم کنید.

 1. به عنوان سرمایهگذاری

سهام داو جونز همچنین راهی قانع‌کننده برای سرمایه‌گذاری ارائه می‌دهد. چندین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) و صندوق‌های شاخص در بازار وجود دارد که حول محور میانگین صنعتی داو جونز قرار گرفته‌اند. این صندوق‌ها، پول گروه بزرگی از سرمایه‌گذاران را جمع می‌کنند و در اجزای داو سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بازدهی آن را بازسازی کند.

با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، شما در معرض دید ۳۰ شرکت فهرست‌شده در سهام داو جونز که هر کدام استراتژی خاصی برای تخصیص شاخص دارند قرار می‌گیرید. در نتیجه، هنگامی که داو افزایش می‌یابد، سبد سهام شما سود مشابهی را تجربه می‌کند و هنگامی که سقوط می‌کند، متوجه ضررهای مشابه می‌شوید.

 1. به عنوان شاخص عملکرد

سهام داو جونز همچنین یک شاخص عالی برای عملکرد بازار سهام ایالات متحده است، به ویژه در مورد شرکت‌های بزرگ با سرمایه بالا. به هر حال، سهام داو جونز از ۳۰ شرکت بزرگ فهرست شده در بازار سهام ایالات متحده تشکیل شده است.

 1. برای نظارت بر اقتصاد و بازار

اقتصاد ایالات متحده با حرکت سهام داو جونز ارتباط تنگاتنگی دارد، بدین معنا که وقتی وضعیت اقتصادی خوب است، شاخص تمایل به افزایش دارد و هنگامی که نگرانی‌های اقتصادی ایجاد می‌شود، شاخص کاهش می‌یابد.

هنگامی که اقتصاد به خوبی پیش می‌رود، مصرف‌کنندگان با افزایش وام و هزینه مواجه می‌شوند که هر دو منجر به افزایش سود شرکت می‌شود. از سوی دیگر، هنگامی که نگرانی‌های اقتصادی در افق است، هزینه‌ها و وام‎دهی کند می‌شود و سود شرکت ها پایین می‌آید.

در نتیجه، اقتصاددانان غالباً از این شاخص به عنوان راهی برای سنجش وضعیت اقتصاد ایالات متحده استفاده می‌کنند و هر مرحله اقتصادی با روندهای نمودار سهام داو جونز نشان داده می‌شود.

 1. به عنوان معیار عملکرد تاریخی

سرانجام، سهام داو جونز طولانی ترین شاخص بازار است که امروزه هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تاریخ داو منبعی غنی از اطلاعات اقتصادی را ارائه می‌دهد.

با استفاده از شاخص، می توانید همبستگی بین چرخه‌های اقتصادی و بازار سهام را که به بیش از یک قرن پیش باز می‌گردد، با استفاده از میانگین وزنی قیمتی که تحت تأثیر تقسیم سود و تقسیم سهام قرار نمی‌گیرد، اندازه‎گیری کنید.

سخن پایانی

مطمئناً منتقدینی هستند که ترجیح می‌دهند از شاخص‌های متنوع‌تری استفاده کنند که ارقام آن، شاخص‌ها را متفاوت محاسبه می‌کند، اما واقعیت این است که سهام داو جونز به دلایل زیادی محبوب است.

این شاخص کاربردهای زیادی دارد و علیرغم منتقدان آن، از نظر تاریخی ثابت شده است که یکی از دقیق‌ترین معیارهای بازار و اقتصاد ایالات متحده برای بیش از یک قرن است. از میانگین صنعتی داوجونز نه تنها برای تحقیقات، بلکه به عنوان یک مدل سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

خبرهای مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا