تحریم نفت روسیه؛ نعمت یا نقمت؟

گروهی از بیمه‌گران غربی اظهار داشته‌اند که طرح تنبیهی سقف قیمتی نفت روسیه ناکارآمد است و در طول دو سال گذشته، تنها منجر به افزایش تعداد کشتی‌هایی شده است که به ناوگان غیررسمی کرملین، معروف به "ناوگان سایه"، متصل شده‌اند.

گروهی از بیمه‌گران غربی اعلام کرده‌اند که طرح تنبیهی سقف قیمتی برای نفت روسیه اجرایی نبوده است و در طول دو سال گذشته تنها باعث افزایش تعداد کشتی‌هایی شده است که به ناوگان غیررسمی کرملین، معروف به “ناوگان سایه”، پیوسته‌اند.

به طور ساده، این تحریم‌ها که با هدف کاهش درآمد کرملین طراحی شده بودند، به طور عملی شکست خورده‌اند. گروه G7 یا گروه هفت، یک سازمان بین‌المللی است که از هفت اقتصاد پیشرفته کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و ایالات متحده تشکیل شده است.

در سال ۲۰۲۲، این گروه تصمیم گرفتند که برای محدود کردن درآمد کرملین در جریان جنگ در اوکراین و همچنین کنترل قیمت نفت روسیه به منظور جلوگیری از افزایش قیمت انرژی، سقف قیمتی برای نفت روسیه تصویب کنند.

این سقف به شرکت‌های حمل‌ونقل و بیمه‌های غربی اجازه می‌دهد تا در معاملات نفت روسیه شرکت کنند تا زمانی که قیمت نفت روسیه زیر ۶۰ دلار در هر بشکه باشد.

خبرهای مشابه

گروه بین‌المللی P&I Clubs که خدمات بیمه را برای مالکان کشتی‌ها ارائه می‌دهد، اعلام کرده است که این سقف قیمت از زمان اجرا به موفقیت نرسیده است؛ زیرا روسیه به ناوگان داخلی خود روی آورده و نیاز خود را به ناوگان و بیمه‌گران غربی کاهش داده است. در بیانیه این گروه آمده است: “طرح سقف قیمت نفت روسیه عملاً غیرقابل اجرا شده است زیرا تعداد زیادی کشتی و خدمات بیمه‌ای وارد این بازار موازی شده‌اند.

ما تخمین می‌زنیم که حدود ۸۰۰ نفتکش در حال حاضر از گروه بین‌المللی P&I Clubs خارج شده‌اند.

منبع :
وب‌سایت خبری دنیای اقتصاد

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا