تولید نفت ایران؛ روزانه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در فوریه

این گزارش نشان می‌دهد که در دولت سیزدهم، در خصوص نفت ایران باید ذکر کنیم که ایران با افزایش تولید نفت توانسته است جایگاه از دست رفته خود در میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک را به تدریج بازیابد.

به نقل از دنیای اقتصاد و به گزارش از اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید روزانه نفت ایران در دومین ماه سال جاری به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است.

این عدد نشان می‌دهد که تولید نفت ایران از زمان خروج آمریکا از برجام، برای نخستین بار به بالای ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است و در فوریه ۲۰۲۴ برای چهارمین ماه متوالی این رکورد را حفظ کرده است. در نخستین ماه سال جاری نیز ایران ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود.

این گزارش نشان می‌دهد که در دولت سیزدهم، در خصوص نفت ایران باید ذکر کنیم که ایران با افزایش تولید نفت توانسته است جایگاه از دست رفته خود در میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک را به تدریج بازیابد. در دولت قبل، ایران با افت پی‌در‌پی تولید نفت به جایگاه پنجم اوپک سقوط کرده بود، اما در فوریه سال جاری به عنوان سومین تولیدکننده بزرگ اوپک شناخته شده است.

عربستان با تولید ۹ میلیون بشکه در روز و عراق با تولید ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز به ترتیب رتبه‌های اول و دوم اوپک را دارا هستند. امارات نیز در فوریه سال جاری ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده و پس از ایران، در جایگاه چهارم قرار گرفته است. کل تولید اوپک در فوریه نسبت به ماه قبل ۱۷۰ هزار بشکه افزایش یافته و به ۲۶ میلیون و ۴۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

منبع :
وب سایت خبری دنیای اقتصاد

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا