نفت ریاض

نیاز ریاض به نفت بالای ۹۶‌دلار!

بنا به گزارش شانا از بلومبرگ، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده است که عربستان سعودی برای تعادل بودجه خود به قیمت نفت بیش از ۹۶ دلار برای هر بشکه نیاز دارد. به منظور رسیدن به این هدف، صندوق بین‌المللی پول توصیه کرده است که عربستان سعودی میانگین قیمت نفت را در حدود ۹۶ دلار و ۲۰ سنت برای هر بشکه تعیین کند و همچنین تولید نفت خام را در سطح روزانه ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۴ حفظ کند.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی در سال جاری نیاز به قیمت بالاتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد دارد، زیرا خود از پیشگامان برنامه کاهش عرضه نفت ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) استفاده کرده است.

برآورد صندوق بین‌المللی پول نسبت به برآورد پیشین در ماه اکتبر ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. در پیش‌بینی‌های قبلی، این موسسه جهانی پیش‌بینی کرده بود که عربستان سعودی در سال ۲۰۲۴ روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید کند. اما براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، هدف این صندوق برای قیمت نفت، به منظور تعادل بودجه عربستان، بالاتر از قیمت کنونی نفت برنت است که در حدود ۸۹ دلار معامله می‌شود.

سعودی‌ها به عنوان رهبر ائتلاف اوپک‌پلاس در زمینه کاهش عرضه نفت برای جلوگیری از مازاد عرضه و تقویت قیمت‌ها فعالیت می‌کنند. از ژوئیه سال گذشته، آنها تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت را به صورت داوطلبانه کاهش داده‌اند.

منبع :
وبسایت خبری دنیای اقتصاد

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا