علت افزایش ناگهانی قیمت پیاز در بازار

پشت پرده افزایش قیمت پیاز در بازار/ مقصر اصلی مشخص شد؟

به گزارش منبع خبری اقتصادنیوز، قیمت پیاز در این روزها به شدت افزایش یافته است. بر اساس گفته یکی از مسئولان، فروشگاه‌ها مقصر افزایش قیمت پیاز نیستند و بلکه افزایش قیمت ناشی از گران شدن محصولات است.

قیمت هر کیلو پیاز در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران به بیش از ۳۸ هزار تومان رسیده است.

در گزارشات قبلی، مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان، اعلام کرده بود که قیمت هر کیلو پیاز در بازار کاهش یافته است و اظهار داشت: “قیمت هر کیلو پیاز در دزفول ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان و پیاز جیرفت ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان است.” همچنین او افزوده بود که “به این قیمت بین ۳۰ تا ۳۵ درصد سود خرده‌فروشی‌ها نیز اضافه می‌شود.”

علاوه بر این، حسین اصغری، رئیس اتحادیه میوه و تره بار، علت گرانی صیفی‌جات از جمله پیاز را به قیمت محصولات در مبدا بارفروشان نسبت داده و اظهار کرده است: “شهروندان در صورت مشاهده هر نوع گرانفروشی در سطح خرده‌فروشی‌های شهر، می‌توانند با شماره ۵۵۶۶۲۳۸۰ تماس بگیرند و موضوع را اعلام کنند تا با افراد خاطی برخورد شود. در حال حاضر، برخی از محصولات کشاورزی از مناطق جنوبی کشور مانند منطقه جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و فارس تامین می‌شوند و بارندگی‌های شدید در دهه سوم فروردین‌ماه منجر به توقف برداشت پیاز به صورت مقطعی شده است.”

در مورد قیمت پیاز در سال گذشته، خبرگزاری مهر اعلام کرده است که قیمت هر کیلو پیاز سفید ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و پیاز زرد ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود، اما از اواخر فروردین ۱۴۰۳ قیمت‌ها تغییر کرده و قیمت هر کیلو پیاز سفید به ۲۹ هزار و ۸۰۰ تا ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت پیاز زرد به ۲۶ هزار و ۸۰۰ تا ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

براساس اظهارات آقای اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار، افزایش قیمت پیاز ناشی از گران شدن محصولات است و فروشگاه‌ها مقصر اصلی افزایش قیمت نیستند. وی تأکید کرده است که در فروشگاه‌های مرکز شهر، قیمت‌ها دارای نرخ متعارف و سود قابل تعیینی هستند و فروشندگان نمی‌توانند به طور ناروا قیمت‌ها را افزایش دهند.

او بیان کرده است که با گرانی محصولات روبرو هستیم و نه با گرانفروشی در میوه فروشی‌ها. افزایش قیمت در میوه فروشی‌ها ناشی از افزایش قیمت عمده فروشی‌ها است و تعیین قیمت‌ها در بازار بارفروشان بر اساس عرضه و تقاضا صورت می‌گیرد.

آقای کارگر بیان کرده است که در حال حاضر، نرخ محصولات در میدان بارفروشان در ساعات مختلف متفاوت است و نه زمان عرضه مشخص است و نه قیمت‌ها.

او اعتقاد دارد که قیمت‌ها در بازار بارفروشان متعادل نیستند و در برخی مواقع بدون دلیل موجهی افزایش می‌یابند. اما او پیش بینی کرده است که با توجه به گرمای هوا و به انبوه رسیدن میوه‌های نوبرانه تا ۲۰ اردیبهشت، بازار به تعادل خواهد رسید.

با توجه به گزارش مرکز آمار ایران، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پیاز بوده و افزایش قیمت آن حدود ۲۹.۵ درصد بوده است.

منبع :
وب‌سایت خبری اقتصادنیوز

خبرهای مشابه

دکمه بازگشت به بالا